1. Okna dachowe i sposoby ich otwierania

Otwieranie okna dachowego ułatwia korzystanie z niego, dlatego sposób otwarcia powinien być dopasowany do potrzeb użytkowników i wysokości pomieszczenia. Sposób otwierania determinuje w znacznym stopniu zalecaną wysokość montażu okna. Producenci oferują różne sposoby otwierania okien

Okna otwierane obrotowo – otwarcie okna znajduje się na osi obrotowej. W czasie montażu okno powinno być tak wysoko, aby oś obrotu znalazła się nad naszą głową. Część skrzydła okiennego w czasie otwarcia okna znajdować się będzie na zewnątrz, część zaś wewnątrz pomieszczenia (prawidłowo – nad naszą głową). Przez takie okno można z powodzeniem się wychylać. Klamka montowana jest w dolnej części lub w górze ramy. Można otworzyć je z pomocą drążka teleskopowego, gdy uchwyt otwierający znajduje się wysoko ponad naszymi głowami.

Okna uchylno-obrotowe – mechanizm działania jest podobny do obrotowego, z tą różnicą, ze całe skrzydło przy pełnym otwarciu znajduje się na zewnątrz poddasza. Można je zamontować nieco niżej niż okno otwierane obrotowo. Takie okno ma dwie osie obrotu co sprawia, że można wygodnie przez nie wyglądać na zewnątrz.

Okna wysokoosiowe – oś obrotu takiego okna dachowego znajduje się na wysokości odpowiadającej ¾ wysokości okna. Klamka umieszczona jest w dolnej części ramy. W momencie otwarcia się okna skrzydło okienne prawie w całości znajduje się na zewnątrz. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza do małych pomieszczeń. Otwieranie okna jest łatwe dzięki siłownikom teleskopowym

Okna rozwieralne – okna te otwierają się podobnie do tych tradycyjnych, zawiasy umieszczone są z lewej lub prawej strony ramy okiennej, co sprawia, ze okno tego typu może otwierać się w prawo lub lewo, zaś skrzydło okienne zawsze znajdzie się na zewnątrz

Okna kolankowe – mają kilka sposobów otwierania się (są uchylne, nieotwieralne lub rozwieralne). Są one montowane pod oknem połaciowym w ścianie kolankowej budynku. Jest to dobre rozwiązanie dla tarasów wbudowanych w konstrukcje dachu. Dzięki połączeniu okna połaciowego – np. uchylnego i okna kolankowego rozwieralnego – możemy uzyskać dwuczęściowe „drzwi” balkonowe.

2. Okna dachowe i stosowane w nich rodzaje szyb

Producenci okien dachowych wychodząc naprzeciw klientom oferują różne rodzaje oszklenia:

Szyby samoczyszczące – doskonałe dla okien nieotwieralnych

Szyby energooszczędne – zapobiegają stratom ciepła z pomieszczeń poddasza i minimalizują mostek termiczny

Szyba dźwiękoszczelna – eliminuje hałas z zewnątrz, doskonała dla domów położonych przy ruchliwych trasach czy w mieście. Klasa izolacyjności akustycznej określona w specyfikacji okien ma duże znaczenia, największą izolacyjność mają okna dźwiękoszczelne – jest to klasa IV

Szyby hartowane – odporne na uszkodzenia mechaniczne przez co trudniej je rozbić

Szyby przyciemniane – redukujące ilość światła wpadającego do pomieszczenia i chroniące przed przegrzaniem wnętrza

Szyby ornamentowe – są oferowane jako szyby wewnętrzne. Mają zastosowanie do pomieszczeń, w których chcielibyśmy chronić naszą intymność (łazienka, sypialnia)

3. Pojedyncze okno czy system okienny?

Okna dachowe można ze sobą łączyć, tworząc przeszklone pasy. Połączenia okien musi być dopasowane i przemyślane, można skorzystać z tzw. naświeli. Są tańsze w zakupie niż zestawy, nie są otwierane, można umieścić je nad oknem połaciowym lub pod nim i mogą mieć one różne kształty (półkola, trójkąty, prostokąty). Dzięki nim do pomieszczenia wpada więcej światła, zaś wnętrze ma przez to ciekawszy wystrój.

4. Okna – wyłazy

Otwierane w sposób umożliwiający wydostanie się na dach w celu np. czyszczenia pokrycia dachowego. Ta dodatkowa funkcja wyłazu sprawia, że okno może otwierać się na bok lub do góry. Niektóre typy okien wyłazów powinny być dopasowane do kata nachylenia dachu, złe dobranie okna może spowodować, że ciężko będzie je otworzyć.

I co Wy na to? Na jakie okna dachowe się zdecydowaliście? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak być uprzejmym?
Następny artykułUpominki biznesowe – co wypada wręczyć?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here