Podczas kąpieli, a także prania i suszenia ubrań oraz ciągłych zmian temperatury pomieszczenia, w łazience gromadzi się wiele zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim wilgoć. Aby zobrazować istotę problemu, należy wspomnieć, że podczas jednej kąpieli wytwarza się ponad 1000 gram pary wodnej (jeszcze większa jej ilość powstaje podczas brania prysznica). Z uwagi na fakt, że w łazience znajdują się kanały wentylacji wywiewnej, napływają tam też zanieczyszczenia z całego mieszkania.

Właśnie dlatego tak ogromne znaczenie ma odpowiednia wentylacja tego pomieszczenia. Może ona odbywać się w sposób naturalny (tzw. wentylacja grawitacyjna), lecz tylko w przypadku, gdy kubatura łazienki nie przekracza 6,5 m3. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się możliwie najdalej od drzwi do pomieszczenia, a same drzwi powinny mieć otwory umożliwiające odprowadzanie powietrza do łazienki.

Naturalna wentylacja jest wystarczająca w przypadku małych łazienek, zaś te większe wymagają już zainstalowania systemów wymuszających obieg powietrza. Dobrze sprawdza się zamontowanie przy kratce wentylacyjnej mechanicznego wywiewu, który włączamy podczas przebywania w łazience. Pamiętajmy, że dodatkowy wentylator należy zainstalować też w zamkniętych kabinach prysznicowych.

Absolutnie nie stosujmy jednak dodatkowych wentylatorów na wentylacyjnych kratkach czy przewodach w przypadku, gdy w łazience zlokalizowane są wloty do przewodów spalinowych. Przykładowo, należy wykluczyć tę możliwość, gdy w pomieszczeniu znajduje się gazowy podgrzewacz wody. Grozi to zasysaniem szkodliwych dla naszego zdrowia spalin do wnętrza łazienki.

Aby wentylacja mogła działać prawidłowo, musi więc ona zostać poprawnie (czyli zgodnie ze specyficznymi warunkami konkretnego pomieszczenia) zamontowana i użytkowana. W przeciwnym razie kanały wentylacji naturalnej i mechanicznej nie będą w stanie zapewnić prawidłowego przepływu powietrza.

Jak duża jest Wasza łazienka? Macie w niej wentylację? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie oświetlenie do kuchni?
Następny artykułJak usunąć kleszcza psu, kotu?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here