Takie środki możemy zakupić w lecznicach i większości sklepów zoologicznych, ich okres działania to najczęściej miesiąc, po tym czasie stosujemy je ponownie. Regularnie przeglądamy skórę zwierzęcia w poszukiwaniu pasożytów zwłaszcza po spacerach.

W sezonie częstego występowania kleszczy (przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności) właściwie każdy spacer na łąkę, do lasu czy parku może się skończyć przyniesieniem do domu na skórze od kilku do kilkunastu kleszczy. Koty wychodzące są szczególnie narażone na ataki kleszczy.

Jeśli natrafimy na wbitego kleszcza, usuwamy go jak najszybciej. Wprawdzie kleszcz może przenieść zakażenie już w momencie ugryzienia jednak ryzyko rośnie wraz z czasem jego wbicia w skórę. Kleszcza na skórze w żadnym wypadku nie smarujemy alkoholem, tłuszczem, nie przypalamy ani nie wykręcamy. Takie zabiegi mogą spowodować wydalenie przez kleszcza pod skórę większej ilości toksyn i wirusów wraz z treścią pokarmową.

Do usuwania kleszcza najlepiej użyć pęsety lub specjalnych przeznaczonych do tego instrumentów, które można nabyć w sklepach zoologicznych. Chwytamy kleszcza przy samej skórze, tak by nie nacisnąć jego napełnionego odwłoku. Wbijając się w skórę kleszcz zwykle wkręca się w nią w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, dlatego wyciągając go można zrobić to ruchem lekko skręcającym w lewo. Robimy to jak najszybciej, by kleszcz nie miał czasu wydalić zarazków pod skórę psa czy kota. Po takim zabiegu dokładnie oglądamy miejsce ugryzienia, by sprawdzić czy zabieg zakończył się pełnym sukcesem. Jeśli nie udało nam się wyciągnąć całego kleszcza i pozostała część wbita w skórę jak najszybciej udajemy się do weterynarza w celu jej usunięcia. Miejsce po ukąszeniu przemywamy spirytusem lub wodą utlenioną.

Niektórzy do usuwania kleszczy używają zmodyfikowanej strzykawki plastikowej. Jej wąską końcówkę służącą do zakładania igły obcina się. Przesuwamy tłok strzykawki prawie do samego końca i przykładamy ją do skóry tak, by kleszcz znalazł się w środku (szczelnie otoczony ścianą strzykawki), szybkim ruchem pociągamy tłok strzykawki do siebie. W ten sposób ciśnienie wyciąga zwykle kleszcza ze skóry.

Należy pamiętać o stosowaniu preparatów przeciwkleszczowych, pomagają zabezpieczyć naszego pupila przed poważnymi chorobami, które mogą być roznoszone przez kleszcze.

Często znajdujecie kleszcze na swoich pupilach? Jak najczęściej się ich pozbywacie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWentylacja w łazienkach – jaka, czy musi być?
Następny artykułJak karać psa?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here