Zdrowy i dobrze rozwijający się bluszcz pospolity, ma zwarty pokrój. Jest to roślina, która bardzo szybko rośnie i może osiągać nawet do 20 m wysokości. Dlatego też powinniśmy systematycznie ograniczać jej wzrost, poprzez przycinanie głównego pędu o około 5cm, przynajmniej raz do roku. Ponadto, abyśmy mogli podziwiać walory dekoracyjne tego pnącza, musimy zapewnić mu odpowiednie stanowisko oraz pielęgnację. Poniżej znajdziecie kilka cenny wskazówek.

Stanowisko, może być zarówno cieniste, rozproszone jak i jasne. Powinno być jednak przewiewne i chłodne. Te odmiany, które posiadają barwne liście, powinny mieć zapewniona temperaturę poniżej 18o C i zdecydowanie większy dostęp światła. Dla wszystkich odmian temperatura latem nie powinna przekraczać 19o C a zimą 16o C . Jeżeli temperatura jest wyższa od wymaganej, zdecydowanie należy zwiększyć wilgotność powietrza. W stosunku do podłoża, bluszcze nie mają wygórowanych wymagań. Możemy sadzić je w glebie gliniastej jak i piaszczystej, powinniśmy jednak zadbać, aby podłoże było bogate zawartość próchnicy. Nie możemy dopuścić, do przesuszenia podłoża. Podlewamy systematycznie, ale nie obficie. Zalanie korzeni powoduje ich gnicie i obumarcie rośliny. Bluszcz nie wymaga również zasilania nawozem. Jednak, jeżeli podczas zasilania innych roślin „podsypiemy” również i tę roślinkę, nic złego się nie stanie. Bluszcz możemy przesadzać raz do roku i najlepiej, jeżeli zrobimy to z całą bryłą ziemi, otaczającą system korzeniowy.

Jak rozmnażamy?

Bluszcz jest rośliną, niezwykle łatwą w rozmnażaniu. Robimy to poprzez sadzonki zielne. Wystarczy odciąć kawałek pędu, umieścić go w wodzie i poczekać, aż się ukorzeni. Zazwyczaj zajmuje to około 10-14 dni.

Uwaga!

Bluszcz jest rośliną silnie trującą. Zawiera w sobie toksyczne substancje biochemiczne. Umieszczajmy do więc na stanowisku niedostępnym małych dzieci.

Jakie inne rośliny macie w swoim ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBez czarny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułCantedeskia – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here