Uprawa i odmiany

Bez czarny określany jest jako roślina ruderalna. Oznacza to, że towarzyszy człowiekowi. Dużym atutem w uprawie tego krzewu jest fakt, że urośnie wszędzie, nawet na śmietnikach. Jeżeli jednak mamy możliwość, posadźmy go na stanowisko zasobnym w azot, wówczas najlepiej się uda. Będzie obficiej kwitł i tym samym owocował. Krzewy bzu czarnego, mogą nawet dożywać do 30lat. Jednak w pełni owocować będą dopiero w około trzecim lub czwartym roku po posadzeniu. Pamiętajmy, że bez bardzo źle znosi stanowiska, które są wystawione na południe. Gleba powinna być bogata w próchnicę, wilgotna oraz nasobna w związki azotowe i wapń, pH powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Owoce dojrzewają w systemie stopniowym. Zmuszeni będziemy zatem zbierać je przynajmniej dwukrotnie. Krzewy bzu czarnego w uprawie prowadzimy zazwyczaj na sześć lub osiem pędów. Oznacza to, że co roku powinniśmy usuwać wszystkie gałązki, które już owocowały i są starsze niż trzy lata.

Głównym problemem przy uprawie bzu czarnego, są ptaki. Aby roślinę ochronić, należy otoczyć ją siatką ochronną i unikać sadzenia bzu w pobliżu lasu. Jeżeli jednak, nie zależy nam na owocach, krzewu nie musimy osłaniać. Dodatkowo, możemy się spotkać z atakiem mszyc. Wówczas najlepiej jest unikać preparatów chemicznym i zastąpić je preparatami naturalnymi sporządzonymi na bazie gnojówki z pokrzyw lub czosnku. Pamiętajmy, że jedynie ekologiczna ochrona, pozwala nam się Cieszyc wszystkimi walorami dekoracyjnymi roślin.

A to ciekawe!!!

Pierwsze wzmianki na temat leczniczego działania bzu czarnego, można już znaleźć w podaniach Hipokratesa, który jak wiadomo był ojcem greckiej medycyny. Rzymianie, wierzyli, że każdy kto uprawia i spożywa owoce bzu dożywa późnej starości. Potwierdza to również współczesna medycyna. Lekarstwa oraz nalewki sporządzane na bazie owoców tego krzewu korzystnie wpływają na drogo moczowe oraz na ogólne oczyszczenie organizmu. Ponadto spowalniają procesy starzenia i są stosowane w profilaktyce chorób nowotworowych. W kosmetyce z kolei to wyciągi z kwiatów biorą górę. Stosuje się je do wybielania piegów oraz zmiękczania skóry. Kremy stosowane na ich bazie wygładzają zmarszczki oraz łagodzą oparzenia słoneczne.

Jakie inne rośliny macie w swoim domu? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBerberys – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułBluszcz pospolity – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here