Zdecydowanie mniej pracy kosztować nas będzie uprawa cebuli z dymki. Przede wszystkim łatwiej ją posadzić, ponadto wysadzamy ją wczesną wiosną, kiedy jest jeszcze za zimno na nasiona. Celem uniknięcia wypadania cebul powinniśmy sprawdzić przy zakupie czy na pewno dymki zostały poddane procesowi termicznemu, hamującemu wzrost pąków kwiatowych.

Dobrze jest również zabezpieczyć cebule przed wyciąganiem ich z gleby przez ptaki. W tym celu należy ułożyć dymki na tacy, około 2 tygodnie przed wysadzeniem ich do gruntu. Przesadzamy je bardzo ostrożnie dopiero, kiedy pojawi się szczypior. Jeżeli zależy nam na tym, żeby cebula rosła w szczypior kosztem części podziemnej, należy posadzić ją w ziemi głęboko azotowej, jeżeli zaś bardziej zależy nam na cebuli podziemnej, wówczas sadzimy roślinę razem z warzywami liściastymi, np. sałatą, która jak powszechnie wiadomo wchłania azot. Dobrze jest kilka tygodni przed posadzeniem cebuli przykryć grządkę, na której ma się znajdować, np. gazetą. Będzie ona działać jak ściółka, hamować rozwój chwastów, a dodatkowo utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby i nagrzewać ją. Kiedy wysiejemy nasiona, znowu rozkładamy gazetę i zdejmujemy ją dopiero, kiedy zacznie pojawiać się szczypior.

Uprawa cebuli
Źródło: photoxpress.com

Cebule mają bardzo płytki i delikatny system korzeniowy. Jeżeli jesteśmy zmuszeni odchwaszczać grządki, na których się znajduje, używajmy w tym celu motyki do cebuli, która jest specjalnie zaprojektowana do pracy w międzyrzędziach. Możemy również wyrywać chwasty ręcznie. Uszkodzenie korzeni prowadzi do zainfekowania warzywa.

Kiedy szczypior zaczyna żółknąć oznacza to, że cebula zaczyna dojrzewać. Należy wówczas zaprzestać podlewania, pozwoli to na jej łatwiejsze i mniej problematyczne przechowywanie.

Uwaga!

Każdemu z nas zdarzyło się uronić kilka łez przy obieraniu cebuli. Nie musi tak być. Aby tego uniknąć otwieramy okno i oddychamy z dala od cebuli, możemy również obierać ją pod wodą. Jeżeli akurat nie potrzebujemy surowej cebuli, należą ją gotować przez około 2 minuty, a następnie umieścić ją w zimnej wodzie. Taki zabieg sprawi, że cebula będzie dużo łagodniejsza.

Jakie inne warzywa planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przycinać róże pnące?
Następny artykułOgórki gruntowe – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here