Ogórki mają bardzo duże wymagania glebowe i klimatyczne. Pod ich uprawę wybieramy stanowisko na wystawie południowej, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Dobrze jest również stosować osłony z wyższych roślin, takich jak np. słoneczniki lub kukurydza. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta. Nieodpowiednie jest podłoże zlewne lub lekkie, ciężkie, o małej zawartości próchnicy i mało przepuszczalne. Ponieważ ogórki posiadają bardzo płytki i przy tym bardzo delikatny system korzeniowy, wymagają dużej ilości wody. Powinniśmy je nawadniać średnio co 4-6 dni niewielkimi dawkami i tylko w godzinach porannych. Ponieważ rośliny te wymagają odpowiedniego stanowiska, należy rok przed ich posadzeniem zasilić grunt obornikiem. Nie uprawiamy ich po sobie częściej niż 3-5 lat. Możemy również zastosować przedplon, odpowiednie do tego celu będą: fasola, groch, wczesna kapusta, zboża, ziemniaki, lucerna, koniczyna, ewentualnie mieszanka roślin motylkowych, przyorana w okresie jesiennym.

Ogórki nie znoszą kiedy ich podłoże jest zakwaszone. Najlepiej jest zastosować nawóz wapienny. W zależności od kwasowości gleby stosujemy go w dawce od 1 do 2,5 t/ ha, aż doprowadzimy odczyn podłoża do obojętnego (pH 6,2- 7,2). Żeby dobrze przygotować podłoże, należy je również poddać włókowaniu, kultywatorowaniu oraz bronowaniu. Jeżeli nie mamy dostępu do odpowiedniego sprzętu lub nasza uprawa jest niewielka, możemy się posłużyć zwykłym szpadlem i grabiami.

Jak siejemy?

Dobrze przygotowana gleba gwarantuje szybki i równomierny wzrost roślin. Przesądza to w dużej mierze o jakości uprawy. Ogórki siejemy w pierwszej połowie maja, kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków. Podczas siewu gleba powinna być wilgotna, a jej temperatura powinna wynosić około 12oC. Nasionka umieszczamy na głębokości około 1,5-3 cm. Najczęściej wysiewamy około 2-4 kg nasion na hektar.

Przed siewem nasiona należy odpowiednio zaprawić. Pojedyncze rzędy uprawy powinny być oddalone od siebie o 90 do 150 cm, w uprawie podwójnej ustalamy odległość 60-70 cm. Rośliny powinny rosnąć obok siebie co 10-15 cm.

Jakie inne warzywa planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCebula – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułPapryka – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here