Dalie najlepiej czują się w podłożu żyznym i stale delikatnie wilgotnym. Ponadto bardzo lubią miejsca nasłonecznione z dala od wiatru, które mogłyby połamać ich delikatne pędy. Kiedy już przechodzimy do sadzenia kwiatów, pamiętajmy że odmiany karłowe powinno się umieszczać w odległości ok. 30cm, zaś odmiany wysoki w odstępach ok. 60- 100cm. Podczas okresu kwitnienia, należy systematycznie je podlewać oraz w miarę konieczności, podwiązywać pędy, które mogą się pokładać pod wpływem ciężaru obfitych kwiatów. Powinniśmy również przynajmniej dwa lub trzy razy zasilać rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym (nawozimy w lecie). Polecam Azofoskę, którą stosujemy w ilości ok. 30g preparatu na 1m kwadratowe rabaty. Dalie są kwiatami bardzo wrażliwymi na mróz i szybko zmieniającą się temperaturę otoczenia, dlatego też zaraz po wystąpieniu pierwszego przymrozku wykopujemy je z gruntu. Nie róbmy tego wcześniej, ponieważ w tym czasie korzenie gromadzą zapasowe substancje pokarmowe. Po oczyszczeniu i delikatnym osuszeniu bryły korzeniowej, rośliny przysypane piaskiem lub torfem przechowujemy w skrzyniach. Najlepiej przechowywać je w piwnicy, ponieważ temperatura zimowania dali nie powinna być wyższa, ani też niższa niż 4-5o C.

Tylko niektóre odmiany, zwłaszcza karłowe o pojedynczych kwiatach, rozmnażamy z nasion. Możemy się jednak spodziewać, że kwiaty będą się znacznie różnic od siebie wyglądem. Najpierw wysiewamy nasiona do skrzynek, robimy to na wiosnę w marcu. Skrzynki pozostawiamy w widnym pomieszczeniu. Kiedy pojawią się pierwsze siewki, przesadzamy je pojedynczo do małych doniczek. W połowie maja, rozpoczynamy sadzenie rozsady na rabatach. Znacznie bardziej polecam rozmnażanie dalii poprzez podział karp w okresie wiosennym. Otrzymamy wówczas rośliny, które będą identyczne jak te z których powstały. Karpy tniemy zawsze ostrym nożem, dzielimy roślinę na kilka części, tak aby każda z nich miła w sobie co najmniej dwa pąki oraz zdrowe bulwiaste korzenie. Następnie, kiedy rany już obeschną możemy spokojnie zasadzić dalię w ogrodzie. Jeżeli co roku będziemy wybrać inne miejsce nasadzeń, unikniemy przenoszeniu się chorób.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAzalie – uprawa, sadzenie, pielęgnacja
Następny artykułFiołek alpejski – uprawa, sadzenie, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here