Dzięki roślinom okrywowym możemy uzyskać gradację wysokości roślinności. Niski i gęsty wzrost sprawia, że idealnie nadają się do okrywania gleby. Ponieważ w większości są one łatwe w uprawie, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Możemy dzięki nim wypełnić w ogrodzie tzw. „trudne miejsca” oraz puste powierzchnie pośród krzewów. Do takich trudno dostępnych miejsc należą przede wszystkim skarpy, rowy.

Roślinność okrywowa trzyma wilgoć w glebie, uniemożliwia rozwój chwastów, jest niewymagająca oraz bardzo dekoracyjna. Często może zastępować trawniki w ogrodzie. Wyróżnić możemy gatunki na stanowiska słoneczne, cieniste i do półcienia. Wybierać możemy niemalże we wszystkich kolorach spośród bylin, krzewów liściastych, iglastych oraz pnączy.

Największą grupę roślin okrywowych stanowią byliny. Możemy wśród nich znaleźć rośliny na każde stanowisko.

W słońcu posadzić możemy macierzanki, płomyki, kocimiętki, goździki i smagliczki. Na miejsca cieniste nadają się funkie, kopytniki, zawilce, dąbrówki, kosmatki, bergenie, bodziszki. Z krzewów iglastych uznanie znalazły jałowce i kosodrzewiny. Krzewy liściaste do miejsc zacienionych to głównie trzmieliny, bluszcze, rumianki, barwinki. Na miejscu słonecznym możemy posadzić tawułki japońskie, pigwowce, irgi, lawendy, pięciorniki krzewiaste.

Jedną z piękniejszych roślin okrywowych jest Lawenda wąskolistna/ Lavandula angustifolia. Tworzy dywan z niebieskofioletowych kwiatów i srebrnoszarych liści. Może rosnąć w pełnym słońcu na suchych stanowiskach. Towarzystwem może być kocimiętka lub czyściec wełnisty. Faworytem wśród bylin na stanowiska cieniste jest Bergenia Bergenia. Jest to bylina bez wymagań, łatwa w pielęgnacji. Roślina jest atrakcyjna przez cały rok. Wytwarza kwiaty różowe, białe lub czerwone. Na łąki bylinowe nadaje się Bodziszek leśny/ Geranium sylvaticum. Jasnoniebieskie kwiaty są zebrane w bogate baldachy.

Uwaga!

Przy uprawie roślin okrywowych pamiętajmy o ich ekspansywności. Zwracajmy uwagę na rozrastanie się danego gatunku. W miejscu, w którym chcemy posadzić rośliny okrywowe, powinniśmy przekopać ziemię. Wokół drzew wybierajmy gatunku o płytkim systemie korzeniowym. Dobierajmy rośliny odpowiednie do zastanych warunków. Pamiętajmy także o wyściółkowaniu roślin i regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu.

Zobacz, jak sadzić rośliny okrywowe – YouTube – radzi Leroy Merlin:

Uprawiacie jakieś rośliny okrywowe? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką kosiarkę kupić?
Następny artykułJak hodować jałowce?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here