Wyznacznikiem wyboru kosiarki nie powinna być cena, a nasze wymagania, także powierzchnia do koszenia, nierówności terenu itp.

Do małych trawników przydomowych dobrym rozwiązaniem będzie kupno kosiarki elektrycznej. Większe powierzchnie wymagają kosiarek spalinowych. Równe cięcie uzyskamy dzięki kosiarkom bębnowym z nożami umocowanymi na bębnie. Jednak przy trawie wyższej niż 3 cm i przy nierównym terenie warto zastosować kosiarki rotacyjne, gdzie płaskie noże obracają się wokół osi pionowej.

Pamiętajmy o tym, aby noże tnące w kosiarce były zawsze ostre. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia darni i w konsekwencji do jej żółknięcia. Sprzyja to także rozprzestrzenianiu chorób. Tępym nożem możemy także powyrywać trawę z ziemi.

Na niewielkie tereny do 50 m2, o równej powierzchni nadają się kosiarki z napędem ręcznym. Są tanie, nie hałasują i nie posiadają źródła zasilania. Na trawniki o powierzchni do 500 m2 nadają się kosiarki elektryczne. Atutem tego typu kosiarek jest brak zapachu spalin oraz cicha praca. W przypadku dużych ogrodów, terenów niezbędny będzie zakup kosiarki spalinowej. Umożliwiają one prace na nierównym terenie, mokrej trawie oraz nie wymagają dostępu prądu. Przy dużych powierzchniach znacznym ułatwieniem będzie także kosiarka z napędem na koła. Dzięki temu mniej się zmęczymy. Kosiarki spalinowe są znacznie droższe w eksploatacji oraz wymagają wymiany olejów, filtrów. Są do tego głośne i produkują spaliny.

Warto wybierać modele kosiarek z koszem. Ich wielkość jest dostosowana do rodzaju kosiarki. Kosiarki z bocznym i tylnym wyrzutem trawy nadają się do koszenia traw wysokich. Jednak po skoszeniu trawę musimy zgrabić. Kosiarki spalinowe mają większe kosze o pojemności nawet do 85 litrów. To ważne, ponieważ przy koszeniu dużych powierzchni częste opróżnianie małych koszy byłoby uciążliwe.

Uwaga!

Do koszenia powierzchni wzdłuż krawężników, rolborderów, roślin, rabat, warto stosować podkaszarki elektryczne lub spalinowe. Mogą one także zastąpić kosiarki w przypadku małych trawników.

Trawa po skoszeniu doskonale nadaje się na kompost jako jeden z jego składników.

Jakimi kryteriami kierowalibyście się przy kupnie kosiarki? Co jest dla Was najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNawozy naturalne – przykłady, jak zrobić?
Następny artykułRośliny okrywowe – jak je uprawiać?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here