Trawy ozdobne nie mają dużych wymagań siedliskowych i glebowych. Są odporne na wszelkie szkodniki, choroby. Nie wymagają także obfitego podlewania czy nawożenia. Większość gatunków jest odporna na mróz, jedynie kilka delikatniejszych gatunków wymaga okrycia na zimę. Dzięki łatwej pielęgnacji znajdują coraz większą grupę zwolenników.

Większość traw najefektowniej wygląda jako pojedynczy gatunek w ogrodzie, zwłaszcza następujące gatunki Miskant cukrowy (Miscanthus sachcariflorus) czy Miskant chiński (Miscanthus chinensis). Większość rodzajów kostrzew można stosować jako rośliny zadarniające. Efektownie prezentują się Kostrzewa owcza (Festuca ovina) oraz Kostrzewa popielata (Festuca cinerea).

To, czy zechcemy przycinać trawy ozdobne, zależy w głównej mierze od nas. Miłośnicy traw zostawiają je na zimę, gdyż wtedy wyglądają równie pięknie, zwłaszcza lekko oszronione czy przysypane śniegiem. Dobrze jest zostawić na jesień i zimę zeschnięte liście u podłoża, gdyż będą one stanowiły dodatkową ochronę dla rośliny. Trawy z dodatkową osłoną będą lepiej zimowały. Dopiero w marcu, przed rozpoczęciem wzrostu usuwamy zeschnięte i przegniłe liście. Dodatkowo usuwamy także przymarznięte części rośliny. Przy tym zabiegu musimy uważać, by nie uszkodzić młodych pędów, które zaczną się pojawiać.

Jeśli chcemy, by nasze trawy na wiosnę mocno i gęsto wybiły, możemy skrócić ich pędy na wysokości ok. 20-30 cm nad ziemią, w zależności oczywiście od odmiany. Pamiętajmy, by mimo wszystko zostawić najniższe liście dla wzmocnienia ochrony zimą. Najlepiej czynność te wykonywać jesienią. Cięcie wykonujemy zawsze ostrym narzędziem. Do cięcia traw używamy sekatorów nożycowych. Z większymi gatunkami możemy poradzić sobie za pomocą nożyc ogrodniczych, sekatorów dwuręcznych. O dokładności cięcia zawsze w głównej mierze będzie decydowała jakość ostrzy sekatora.

Znaczna ilość traw nadaje się do cięcie i suszenia, można z nich tworzyć doskonałe kompozycje kwiatowe. Większość gatunków idealnie prezentuje się zimą na tle innych roślin. Atrakcyjne są nie tylko gatunki zimozielone, ale większość odmian traw ozdobnych, dlatego też pojawia się coraz więcej zwolenników zostawiania pędów traw na zimę.

Jakie trawy ozdobne hodujecie? Gdzie sprawdzają się najlepiej i dlaczego wybraliście akurat ten gatunek?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKącik owocowy w ogrodzie
Następny artykułJak dbać o zieleń w mieście?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here