Oprócz funkcji estetycznych, zieleń miejska pełni wiele funkcji biologicznych, a co najważniejsze – w dużych miastach daje możliwość kontaktu z naturą. Jest to także doskonała bariera dla wiatru. Zieleń ponadto tłumi hałas, zatrzymuje kurz i gazy. Kompozycje zieleni w mieście wpływają również na ograniczanie zanieczyszczeń powietrza. Wysokie drzewa dają cień chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem. Oprócz tego, zieleń miejska kontroluje wilgoć w glebie i powietrzu.

Miejsca na tereny zielone zostają określane w planach zagospodarowania przestrzennego. Tam zostają umieszczane informacje o sposobie zagospodarowania czy przeznaczenia danego terenu. Rada gminy lub wojewoda może objąć dany teren ochroną prawną ze względu na występujące wartości przyrodnicze.

Wszystkie tereny zielone w mieście chronione są odpowiednimi przepisami. Zadania związane z tworzeniem terenów przestrzeni miejskiej pokrytej roślinnością oraz ich pielęgnacją spoczywają na gminie. Ale nie oznacza to, że my nie powinniśmy w tej kwestii nie robić zupełnie niczego. Każdy z nas może zadbać o zieleń wokół własnych domów, jak również obowiązkiem każdego jest utrzymanie w dobrej kondycji drzew rosnących na naszym terenie. Przy osiedlach mieszkaniowych często zadanie to należy do wspólnoty. Może ona również zwrócić się o pomoc do fachowców. Firmy zajmujące się pielęgnacją i utrzymaniem zieleni mogą pomóc w jej utrzymaniu. Inaczej jest w przypadku terenów wpisanych do rejestru zabytków. Wszelkie czynności związane np. z pielęgnacją wymagają zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Należy także pamiętać o zabezpieczaniu drzew na terenach dużych inwestycji budowlanych. Wtedy drzewa i krzewy są najbardziej narażone na uszkodzenia. Wiele miejsc o dużej różnorodności biologicznej ulega dewastacji. Warto pomyśleć o ich wykorzystaniu w celach np. edukacyjnych, Bardzo ważne jest także uwzględnianie miejsc cennych przyrodniczo i obejmowanie ich odpowiednią ochroną. Także my sami powinniśmy zadbać o otaczającą nas przyrodę, aby móc w pełni korzystać z korzyści, jakie oferuje nam natura. Jest ona niewątpliwie istotnym i bardzo ważnym elementem w naszym życiu.

Czy przywiązujecie uwagę do zieleni w mieście? Czy jest ona dla Was ważna? Dlaczego, wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrawy ozdobne – przycinanie
Następny artykułJaka muzyka do snu?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here