Według specjalistów od planowania wesel najlepiej wziąć ślub rok po zaręczynach, gdyż tyle czasu zazwyczaj potrzeba na znalezienie sali idealnej na przyjęcie (najbardziej popularne zamawia się na rok wcześniej), jak i przygotowanie sukni (jej wybór zajmuje paniom niekiedy pół roku).

Motywy jakimi kierują się narzeczeni przy wyborze odpowiedniej daty ślubu są różne. Mogą więc to być Walentynki, dzień w którym się poznali, jak również data ślubu rodziców lub dziadków. Ważne jest jednak aby uwzględnić, czy data będzie odpowiadać zaproszonym gościom, czy sala bankietowa nie jest zajęta, a także czy data uroczystości w kościele jest odpowiednia.

Symbolizm
Wybór daty ślubu fascynuje niezależnie od kraju, w Japonii istnieje specjalny kalendarz zwany koyomi, zgodnie z którym wylicza się datę. W polskiej tradycji uważa się za idealne miesiące, które w nazwie mają literę „r”. Oczywiście czasami wymarzona data może okazać się nieodpowiednia ze względu np. na brak wolnej sali weselnej. Zawsze możliwy jest jednak kompromis.

Pora roku
Wszystko zależy od podejścia państwa młodych do tradycji. Jeśli planują duże wesele to najlepiej jest wyznaczyć datę ślubu w lecie, aby goście mogli bawić się w ogrodzie. W
przypadku skromnego obiadu i podroży poślubnej do egzotycznych krajów – nic nie stoi na przeszkodzie, aby ślub odbył się zimą.

Ceny
Popularne wśród nowożeńców miesiące takie jak czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik są najmniej odpowiednie pod względem wysokości opłat. Podobnie jest z dniem tygodnia – wybierając weekend, trzeba liczyć się z większymi kosztami. Jeśli więc w planach jest skromna uroczystość dla najbliższej rodziny (np. obiad w restauracji) – śmiało zdecydujcie się na ślub w tygodniu.

Święta
Wielkanoc lub Boże Narodzenie to również dobry wybór na termin ślubu. Co więcej – jeśli wielu zaproszonych gości przyjeżdża z daleka, długi, świąteczny weekend pozwoli im na krótki odpoczynek.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie srebra
Następny artykułPlamy na dywanie – jak usunąć?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here