Ogólnie rzecz biorąc PAL to standard dotyczący nadawania koloru w sygnale telewizyjnym, który obowiązuje w Europie (a więc również w Polsce), południowej Azji (m.in Indie i Chiny), Ameryce Południowej (Brazylia i Argentyna), w większości krajów Afryki z wyjątkiem zachodniej części oraz Australii i Oceanii (m.in. Australia, Nowa Zelandia). System PAL funkcjonuje na świecie od 1967 roku i stosowany jest w przypadku obrazów w formacie złożonym z 625 linii na klatkę z częstotliwością odświeżania 50Hz przy prędkości 25 klatek na sekundę.
NTSC to standard, który obowiązuje w Ameryce Północnej (Kanada, USA, Meksyk), Ameryce Środkowej oraz zachodniej części Ameryki Południowej (m.in Chile), Azji Wschodniej i w krajach Pacyfiku. Stosowany jest w przypadku obrazów w formacie złożonym z 525 linii na klatkę z częstotliwością odświeżania 60Hz przy prędkości ok. 30 klatek na sekundę (dokładnie 29,97).
Co to oznacza w praktyce? PAL charakteryzuje się przynajmniej teoretycznie lepszą jakością wyświetlania obrazu, jednak przy niższej prędkości. O ile w przypadku oglądania filmów nie widać większej różnicy, tak w przypadku gier już tak. Kolejną istotną kwestią dotyczącą różnic są blokady regionalne stosowane w różnego rodzaju sprzęcie RTV jak np. telewizory, kamery, a także konsole. Oznacza to, że np. kamera zakupiona w USA może być niekompatybilna z telewizorem zakupionym w Europie ze względu na różnice regionalne. W przypadku konsol gry na Microsoft X360 posiadają również taką blokadę, przez co nie warto sprowadzać gier z regiony NTSC. Wyjątek stanowi tutaj Playstation 3, który pozbawiony jest blokady regionalnej. Inną widoczną różnicą są czarne pasy na górze i dole ekranu, które nie występują w systemie NTSC (dotyczy zarówno filmów jak i gier).
W przypadku filmów nadawanych w systemie NTSC jest możliwe ich oglądnięcie, jednak obraz będzie czarno-biały. Aby tego uniknąć warto zaopatrzyć się w stosowny kabel. Najlepszą opcją będzie kabel RGB, Converter NTSC-PAL lub kabel TV-OUT HTC AC T110 (PAL/NTSC). Większość produkowanych obecnie telewizorów posiada stosowne wejścia, więc nie powinno być z tym problemu.
Która technologia jest wg Was lepsza? Czekamy na Wasze opinie!
Małe pytanie – chcę zakupić płytę z muzycznym DVD w Niemczech. Podany system to NTSC i napisane jest, że jest to europejskie wydanie. Czy będę miała problem z jego odtworzeniem? Czy obraz będzie czarno-biały?