Pierwszą grupą rencistów, która może jednocześnie pobierać świadczenie i pracować są osoby będące na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Bardzo ważną rzeczą jest, aby wykonywane zajęcie było adekwatne do stanu zdrowia, ponieważ rodzaj pracy może mieć znaczący wpływ na decyzję organu wydającego decyzję o przedłużeniu okresu niezdolności do pracy.

Aby rencista mógł otrzymywać maksymalną wysokość świadczenia, jego dochody nie mogą przekroczyć kwoty przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli ta kwota zostanie przekroczona, wysokość renty zostanie zmniejszona, natomiast przekroczenie kwoty 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia będzie równoznaczne z zawieszeniem wypłaty świadczenia. Warto podkreślić, iż obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie (II kwartał 2011 r.) wynosi 3366,11 zł. Podobne limity dochodów obejmują osoby pobierające rentę rodzinną

Niezwykle istotną rzeczą jest poinformowanie ZUS o osiąganych przez nas dochodach. Jeżeli tego nie zrobimy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie cały czas wypłacał nam najwyższą możliwą rentę, ale gdy instytucja ta zorientuje się, że zatailiśmy swoje dodatkowe dochody, mogą czekać nas bardzo poważne konsekwencje. Powiadomienie ZUS następuje w formie pisemnego oświadczenia.

W trudniejszej sytuacji są osoby pobierające rentę socjalną, którzy obecnie mogą zarabiać tylko 30% średniej krajowej. Przekroczenie tej kwoty jest równoznaczne z zawieszeniem wypłaty świadczenia. Dla pobierających ten rodzaj renty pojawiło się jednak światełko w tunelu, ponieważ 30 sierpnia bieżącego roku sejm przyjął nowelizację ustawy, dzięki której osoby będące na rencie socjalnej mogą dorobić do świadczenia 70% procent przeciętnego wynagrodzenia. Przekroczenie tej kwoty będzie oznaczało zawieszenie wypłaty świadczenia.

Uwaga!

Uchwalone przez sejm przepisy mają wejść w życie dnia 1 stycznia 2012 r., co oznacza iż jeszcze do końca tego roku ta grupa rencistów chcą podjąć pracę zarobkową, wciąż będzie musiała pilnować limitu 30% średniej pensji w Polsce.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy ZUS może zawiesić prawo do emerytury?
Następny artykułCo się składa na zadowolenie klienta?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here