Gdy przydarzy nam się taki wypadek powoływana jest specjalna komisja lekarska przez towarzystwo ubezpieczeń. Nie jest to jednak regułą, ponieważ zdarza się, iż w warunkach umowy ubezpieczeniowej w ogóle nie ma wzmianki o powołaniu takiej komisji lub lekarz sam ustala na podstawie dokumentacji procent uszczerbku i nie decyduje się na powołanie komisji.

Każda firma ubezpieczeniowa posiada tabelę, na której pokazany jest procentowy udział uszczerbku, jaki ponieśliśmy na skutek wypadku. Na podstawie procentowego udziału przyznawane jest odszkodowanie. Przeważnie towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zasadę 1% uszczerbku na zdrowiu równa się 1% sumy ubezpieczenia.

Przy przyznawaniu nam odszkodowania ważne dopilnowanie zakładu ubezpieczeń, aby nie zaniżył nam jego wysokości. Ubezpieczyciele (w ramach jednego towarzystwa) potrafią wykorzystywać różne tabele trwałych uszczerbków na zdrowiu, co może powodować utrudnienie poszkodowanej osobie ocenę wysokości należnego odszkodowania. Często w takiej sytuacji o wsparcie proszeni są prawnicy, którzy analizują umowę zawartą przez nas z zakładem ubezpieczeń pod kątem prawnym i są w stanie dopilnować, aby procedura wypłaty należnego nam odszkodowania była prawidłowa. Kolejnym ważnym czynnikiem w kwestii wypłaty tego rodzaju zadośćuczynienia jest czas trwania leczenia.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe zwlekają z przelaniem nam pieniędzy, argumentując to oczekiwaniem na zakończenie przez nas leczenia. Jest to działanie niezgodne z prawem, ponieważ nie mamy obowiązku czekać na zakończenie kuracji, a na odszkodowanie możemy liczyć w trakcie jej trwania.

Możemy również dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku. Wtedy procent uszczerbku, jaki ponieśliśmy jest jednym z wielu czynników, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania. Inne podstawy do uzyskania odszkodowania zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczony jest sprawca.

Warto zapoznać się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, ponieważ tam znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące procentowego udziału konkretnego urazu.

Uwaga!

Pamiętajmy również o możliwości odwołania się od sumy przyznanego ubezpieczenia, jeśli jest ona za niska.

Staraliście się kiedyś o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu? W jakiej sytuacji i z jakim skutkiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasiłek chorobowy z ZUS – informacje
Następny artykułKomu, kiedy przysługuje zasiłek macierzyński?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here