OWU powinny przede wszystkich zawierać zakres ubezpieczenia, jego przedmiot, obowiązki ubezpieczyciela i ubezpieczającego się, sposób ustalania odszkodowania i jego ewentualną wysokość oraz wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Bardzo ważne, aby te informacje były opisane w sposób dla nas zrozumiały.

Bardzo ważną rzeczą jest przeczytanie OWU przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym i pamiętajmy, że ubezpieczyciel ma obowiązek wręczyć nam ten regulamin przed zawarciem umowy. Jeśli tego nie zrobi, wówczas można taką umowę podważyć, ale lepiej w takiej sytuacji poważnie zastanowić się nad podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, który nie wykonuje swoich podstawowych obowiązków. Samo wręczenie OWU przed zawarciem umowy nic nie jeszcze nie znaczy, ponieważ to od nas zależy, czy zaznajomimy się z tym dokumentem. Ważne jest również, aby ewentualne niejasności wyjaśnić z agentem ubezpieczeniowym lub poprzez kontakt z całodobową infolinią dla klientów.

Należy również zwrócić uwagę, iż informacje zawarte w OWU muszą być zgodne z prawem. Ubezpieczyciel nie może na swój sposób ustalać warunków polisy, a jeśli poddamy w wątpliwość treści zawarte w OWU, możemy skontaktować się z rzecznikiem konsumenta, rzecznikiem ubezpieczonych lub nawet prawnikiem.

Towarzystwa ubezpieczeniowe często tłumaczą się, iż nie wypłacanie przez nie odszkodowań ma związek z brakiem znajomości OWU przez klientów, ponieważ spory odsetek ubezpieczonych zaczyna lekturę OWU dopiero po uzyskaniu odmowy wypłaty zadośćuczynienia, a wtedy na jakąkolwiek pomoc może być już za późno. Na rynku działa mnóstwo firm ubezpieczeniowych, które posiadają wiele ofert dla klientów. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z OWU przed podpisaniem umowy z konkretnym towarzystwem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Outland?
Następny artykułNajlepsze przygodówki Point n’ Click

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here