Jeśli chodzi o zakres terytorialny, to polski kierowca może czuć się bezpiecznie na terenie krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i państw stowarzyszonych. W praktyce oznacza to, że wystarczy mieć przy sobie dowód opłacenia składki na polisę OC. Należy go okazać podczas kontroli lub gdy dojdzie do wypadku.

Polisa OC za granicą działa w sposób podobny jak w Polsce. Dotyczy to szczególnie wypadków i kolizji. Warto zaopatrzyć się w druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy kierowca będzie starał się o odzyskanie odszkodowania. W niektórych państwach wezwanie policji czy uzyskanie protokołu policyjnego wiąże się pokryciem kosztów. Można się także spotkać z sytuacją, gdy wezwanie tych służb będzie uzależnione od wysokości poniesionej straty. Gdy w wypadku są ofiary, należy obowiązkowo wezwać policję.

Polisa OC obowiązuje w następujących państwach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspa Man, Wyspy Owcze. W przypadku pozostałych państw należy wykupić Zieloną Kartę.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here