Ubezpieczeniem OC komunikacyjnym objęte są zarówno szkody rzeczowe, jak i szkody osobowe w związku z ruchem pojazdu. Warto zaznaczyć, że ruch pojazdu nie jest rozumiany tu w znaczeniu powszechnym, czyli jako zmiana miejsca położenia pojazdu. Z ruchem pojazdu mechanicznego mamy do czynienia od momentu uruchomienia silnika do osiągnięcia zaplanowanego położenia docelowo lub zaplanowanego postoju. Awaria silnika przed dotarciem do punktu docelowego nie oznacza zakończenie ruchu pojazdu. Trzeba pamiętać, że takie czynności jak wsiadanie, wysiadanie z pojazdu, zatrzymanie, postój, załadowanie, rozładowanie pojazdu, garażowanie również mogą być zaliczone do ruchu pojazdu, w przypadku gdy silnik jest uruchomiony.

W przypadku szkód rzeczowych firma ubezpieczeniowa pokryje koszty naprawy pojazdu, zniszczenia bądź uszkodzenia rzeczy. Natomiast w przypadku szkód osobowych zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie będące zadośćuczynieniem za śmierć, uszkodzenia ciała lub zdrowia osoby poszkodowanej. Firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie, gdy sprawcą był posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym.

Granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń stanowi ustalona w umowie ubezpieczeniowej suma gwarancyjna. Kwota będąca nadwyżką kosztów pokrycia szkody nad sumą gwarancyjną będzie wypłacona przez sprawcę wypadku z jego majątku własnego. Do takiej sytuacji dochodzi jednak rzadko.

Zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania za wszystkie szkody, jakie powstały w związku z ruchem pojazdu mechanicznego Warto więc zapoznać się z umową ubezpieczeniową, zwracając szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Świadczenie nie zostanie wypłacone w związku ze szkodami rzeczowymi wyrządzonymi przez kierującego pojazdem właścicielowi pojazdu. Odszkodowanie nie będzie też wypłacone w przypadku, gdy właściciel pojazdu, którym spowodowano szkodę, jest jednocześnie właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu poszkodowanego.

Wyłączenie to nie obowiązuje w sytuacji powstania szkody na mieniu, gdy pojazdy mechaniczne uczestniczące w zdarzeniu stanowią przedmiot umowy leasingu z tą samą firmą leasingową. Zakład ubezpieczeń nie wypłaci również odszkodowania za szkody związane z utratą dokumentów, biżuterii, gotówki, zbiorów numizmatycznych, filatelistycznych i podobnych. Kolejne wyłączenie dotyczy szkód rzeczowych powstałych w przypadku przewożenia bagażu, przesyłek i innych ładunków za opłatą. Ubezpieczeniem komunikacyjnym OC nie jest też objęte zanieczyszczenie lub skażenie środowiska.

Warto wiedzieć również, o jaką formę wypłaty odszkodowania może ubiegać się poszkodowany w granicach odpowiedzialności sprawcy zdarzenia związanego z ruchem pojazdu. Może to być świadczenie pieniężne za poniesione koszty czy doznane krzywdy, renta alimentacyjna w przypadku śmierci poszkodowanego, renta uzupełniająca, renta na zwiększone potrzeby, zwrot utraconych zarobków, zwrot kosztów leczenia. Forma odszkodowania jest uzależniona od indywidualnego zdarzenia i rodzaju powstałych szkód.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie NNW – informacje
Następny artykułUnit link – co to?

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here