Przygotowania do radosnego powitania dziecka na świecie zazwyczaj zajmują przyszłym rodzicom wiele tygodni. Jeszcze przed planowaną datą porodu trzeba przecież skompletować wyprawkę oraz zadbać o urządzenie dziecięcego pokoiku, do którego muszą trafić najważniejsze elementy wyposażenia. Jak urządzić dziecięcy pokój? Jakie meble są kluczowe w pomieszczeniu dla niemowlęcia? Na czym się skupić? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Własny pokój dla niemowlaka czy kącik w sypialni rodziców?
Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć w kontekście planowania przestrzeni dla nowego członka rodziny, jest to, czy lepiej od razu urządzić oddzielny pokój dla dziecka, czy stworzyć dla niego kącik w sypialni rodziców.
O ile własna przestrzeń dla dziecka jest niezmiernie cenna i nieodzowna w późniejszym okresie, o tyle w pierwszych tygodniach zdecydowanie wygodniej i bezpieczniej mieć maluszka w pobliżu siebie. Z jednej strony ułatwia kontrolowanie, czy wszystko jest w porządku. Z drugiej znacząco usprawnia nocne karmienie.
Jaki jest najlepszy moment na przeniesienie dziecka do jego własnego pokoju? Specjaliści rekomendują, żeby wstrzymać się z takim krokiem minimum do 6. miesiąca życia. Warto też obserwować zachowanie dziecka – gotowość na taki krok u każdego pojawi się w trochę innym czasie. Zazwyczaj przenosiny powinny nastąpić przed osiągnięciem przez malucha 3. roku życia.
Serce pokoju dziecięcego: łóżeczko, kosz czy kołyska?
Bez względu na to, czy dziecko śpi w pokoju samo, czy z rodzicami, najważniejszym elementem we wnętrzu jest oczywiście wygodne łóżko. Najczęściej stawia się na stabilne drewniane konstrukcje – przydają się modele z wyjmowanymi szczebelkami i opcją regulacji wysokości materacyka. Dzięki temu łóżeczko posłuży dłużej. Zwróćmy też uwagę na odpowiedni materac – z trwałych materiałów, zapewniający dobre podparcie dla ciała. Takie produkty oferuje choćby Rucken.
Zdarza się, że w pierwszych miesiącach życia potomka rodzice zastępują łóżko koszem lub kołyską. Są to mniejsze konstrukcje, łatwiejsze do zmieszczenia na małym metrażu. Co więcej zapewniają niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Trzeba jednak pamiętać, że po około 6. miesiącu życia dziecka i tak trzeba wymienić je na większe łóżeczko.
Miejsce do podstawowych zabiegów higienicznych – praktyczne przewijaki
Choć w teorii można obyć się bez stałego przewijaka, to jednak jest to rozwiązanie bardzo przydatne i wygodne – dla malucha i zajmujących się nim opiekunów. Zwiększa bezpieczeństwo, ułatwia zmianę pieluchy, przebieranie lub wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych.
Można zdecydować się na model połączony z łóżeczkiem lub szafką – dzięki temu wszystkie potrzebne akcesoria i sprzęty ma się zawsze pod ręką.
Porządek i ład w pokoju vs dziecięce akcesoria
W teorii wyprawka dziecięca powinna składać się wyłącznie z najpotrzebniejszych rzeczy, jak ubrania, kosmetyki, pieluszki. Każdy rodzic wie jednak, że wszystkie niemowlęce akcesoria i sprzęty zajmują sporo miejsca. Dlatego też w pokoju dziecięcym przydaje się przynajmniej jedna pojemna szafa – z półkami na ubranka, przestrzenią do przechowywania kosmetyków i innych potrzebnych zapasów. Pozwala to zachować porządek oraz ułatwia dostęp do niezbędnych przedmiotów.
Oprócz szafy można również zainwestować w pojemniki na zabawki – najczęściej w krótkim czasie ich liczba drastycznie wzrasta. Odpowiednie kosze ułatwią więc utrzymanie czystości i ładu w pomieszczeniu.
Wygodny pokój dla malucha – jak go urządzić?
Właściwe wyposażenie dziecięcego pokoju zapewnia bezpieczeństwo i komfort dla maluszka oraz swobodę dla rodziców. Warto pomyśleć o tym wcześniej, by zaplanować przestrzeń, w której cała rodzina będzie się czuć po prostu dobrze i szczęśliwie.