Pierwszym z nich jest kwestia asortymentu przyrządzanych w niej potraw. Jeśli jedynym zastosowaniem miałoby być smażenie frytek, zastanów się, czy nie lepszym pomysłem będzie pieczenie ich w piekarniku – gotowe mrożone frytki doskonale się do tego nadają.
Jednak we frytkownicy można przyrządzać wiele przysmaków, począwszy od przekąsek takich, jak krążki cebulowe, poprzez ryby, kurczaka czy warzywa, a skończywszy na deserach – jak chociażby banany w cieście.
Drugą sprawą nie do pominięcia jest kwestia oleju. Przeciętna frytkownica zużywa go ok. 1,5 do 2 litrów. Oczywiście nie wymienia się go co smażenie, byłoby to całkowicie nieekonomiczne. Olej wystarcza zwykle na ok. 10-15 smażeń, w zależności od stopnia jego zanieczyszczenia. Jeśli smażysz jedynie frytki, w oleju nie zostaje wiele resztek i można je łatwo usunąć łyżką cedzakową. Jeśli jednak frytkownica służy ci do przygotowywania potraw panierowanych czy w cieście, do tłuszczu dostaje się zwykle więcej, niż da się wyłowić – a takie przypalone resztki nie tylko są nieestetyczne i niesmaczne, ale również bardzo niezdrowe.
Olej zwykle absorbuje nieco zapachu smażonej potrawy, dlatego po usmażeniu w nim ryby trzeba zastosować którąś z metod pozbawiania go niechcianej woni. Najskuteczniej działa smażenie po rybie chleba lub natki pietruszki, może się jednak okazać, że niezbędna będzie wymiana oleju.
Taki przepalony olej najlepiej jest zlać do butelki po innym płynie i wyrzucić do śmieci. Nie wolno wylewać go do kanalizacji, ponieważ może wywołać awarię.
Trzecia sprawa, być może najważniejsza, to zdrowie użytkowników. Smażenie w głębokim tłuszczu jest, niestety, niezdrowe. Działają tu wysokie temperatury, mogą wytwarzać się substancje rakotwórcze, a żywność nasiąka tłuszczem, przez co zwiększa się jej wartość kaloryczna. Nie ma jednak powodu, by całkowicie rezygnować z takich potraw. Panierowana ryba, przyrządzona w taki sposób będzie zupełnie inna niż z patelni – wilgotna i miękka, podczas gdy panierka stanie się chrupka i nie wpuści tłuszczu do środka. Nie sposób też wyobrazić sobie pączków czy oponek, które nie zostałyby usmażone w głębokim tłuszczu. Podobnie, jak we wszystkim, tak i tu ważny jest umiar i rozsądek.
Przykłady potraw przygotowywanych we frytkownicy:
– frytki,
– ryba panierowana,
– skrzydełka kurczaka,
– kulki ziemniaczane,
– racuchy,
– tempura,
– paluszki krabowe,
– pączki,
– faworki.
Uwaga!
Kupując frytkownicę, zwróć uwagę na to, czy ma ona system łatwego odprowadzania oleju – ponieważ wylewanie go z nierozmontowanego sprzętu jest bardzo uciążliwe. Przydatna i wygodna jest również możliwość sprzętu rozkładania na części, co umożliwia mycie go w zmywarce.
Na przede wszystkim zwracalibyście uwagę kupując frytkownicę? Podzielcie się opiniami.