Kiedy dziecko potrafi już chodzić, warto pozwalać mu stąpać po podłodze, trawie, piasku bosymi stópkami. Jeżeli podłoga w domu jest zimna, zakładajmy maluchowi skarpety antypoślizgowe, by nie tylko było mu ciepło, ale również, by mogło szaleć do upadłego. Jest to istotne, gdyż właśnie podczas chodzenia stopy dziecka zaczynają się odpowiednio kształtować.

Dlatego tak kluczowa jest sprawa odpowiedniego doboru obuwia, aby nie zniekształciło ono stóp dziecka oraz nie spowodowało dodatkowych wad. Buty powinny mieć miękką podeszwę, nie mogą usztywniać nóżki. Wskazane jest, by nie uciskały paluszków, tak wiec muszą być nieco większe, ale nie za duże. Czubek nie może być zbyt wąski ani za szeroki – dziecko powinno swobodnie poruszać palcami. Odpowiednio dobrane buty nie mogą spadać dziecku ze stóp.

buty dla dzieckaFot. photoxpress.com

Małe dzieci bardzo szybko rosną, dlatego dobrze  pamiętać, aby sprawdzać co jakiś czas, czy obuwie nie jest już za małe. Buty powinny być wyposażone w odpowiednio szerokie, sprężyste oraz antypoślizgowe podeszwy. Obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów, które zapewnią skórze komfort. Kolejnym istotnym elementem jest niezbyt wysoka cholewka, gdyż stopa powinna się swobodnie zginać oraz prostować. Ruchy nie powinny być ograniczone. Ważne, by buty były lekkie, nie mogą za bardzo obciążać stopy dziecka.

Wybór optymalnego obuwia dla dziecka jest trudny, ponieważ na wiele elementów należy zwrócić uwagę, a ich dopasowanie względem stopy dziecka może przysporzyć kłopotów. Jednakże nie oszczędzajmy, jeżeli chodzi o zdrowie i komfort naszych dzieci.

Jakie obuwie najczęściej kupujecie dzieciom? Z zakupem jakich butów macie największe problemy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oduczyć dziecko spania z rodzicami?
Następny artykułJak kształtować samoocenę dziecka?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here