Poczucie własnej wartości jest niezmiernie istotne w świecie dziecka. To, w jaki sposób będzie funkcjonowało w społeczeństwie, zależy od tego, jak będzie ono postrzegało siebie. Samoocena dziecka kształtuje się w główniej mierze na opiniach innych ludzi. To, czy będzie traktowane jako wartościowa osoba, której zdanie jest ważne, czy też jako dziecko, które nie powinno udzielać się w rozmowie z dorosłymi, z pewnością wpłynie na jego rozwój.

Do najważniejszych źródeł opinii na swój temat dziecko zalicza rodzinę i środowisko szkolne. Nawet, jeżeli w domu będzie miało stworzone świetne warunki, musimy pamiętać, by dobrze czuło się również w szkole. Rodzice zawsze powinni interesować się tym, jak dziecku minął dzień – czy nawiązało nowe znajomości lub przyjaźnie, jak idzie mu nauka, czy ma dobry kontakt z nauczycielami. Jeśli bowiem okaże się, że w domu nasz maluch jest duszą towarzystwa – zawsze zadowolony i rozpromieniony, o tyle na korytarzach szkolnych może przemykać cichcem, nie wchodząc w kontakty z pozostałymi dziećmi. Może to być efektem np. krzywdy psychicznej lub fizycznej ze strony kolegów – bójki lub wyśmiewania.

jak pocieszać dzieckosxc.hu

Zaniżona samoocena wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka, co rzutuje również na całe jego dalsze życie. Dziecko, które traci wiarę we własne możliwości, uważa się za gorsze i nie podejmuje twórczych inicjatyw, zaburzy swoje funkcjonowanie w dorosłym życiu – zawsze będzie uważało każde podejmowane przez siebie działanie jako błędne i z góry spisane na straty.

Rodzice powinni wspierać swoje dzieci poprzez odpowiednie ich ukierunkowywanie i budowanie w nich poczucia bycia ważnym dla innych. Dobrze jest, gdy chwalą swoje pociechy za odnoszone przez nie sukcesy, nawet te drobne i z pozoru błahe. Powinni również przygotowywać je na problemy, z jakimi mogą zetknąć się w przyszłości, lub – gdy dojdzie do sytuacji problemowej – pomóc dziecku zweryfikować źródło kłopotu i go rozwiązać. Rodzic powinien być zawsze wrażliwy na potrzeby dziecka, musi obserwować je i wychwytywać subtelne sygnały, które wysyła ono, gdy dzieje się coś niepokojącego. Wówczas z pewnością dziecko będzie wiedziało, że jest dla kogoś ważne, jego zdanie jest istotne dla innych i przede wszystkim – że jest kochane. To z kolei przyczyni się do pozytywnego rozwoju jego samooceny.

Jak Wy wspieracie poczucie własnej wartości swojego dziecka? Jak wspomagacie jego samoocenę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrać buty dla dziecka?
Następny artykułJak wybaczać?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here