Zwierzęta Jak kąpać psa?

Jak kąpać psa?

-

Nie kąpiemy szczeniąt do 6 miesiąca (wcześniej w razie potrzeby możemy przetrzeć psa wilgotną szmatką), psów chorych (poza wymagającymi kąpieli chorobami skóry), w stanie stresu (spowodowanego np. przeprowadzką, podróżą w nieznane miejsce, adopcją).

Uwaga!

Jeśli sierść psa wymaga specjalnych zabiegów, których nie potrafimy przeprowadzić w domu, możemy zabrać psa do salonu piękności dla psów, gdzie specjaliści na pewno doprowadzą jego wygląd do pożądanego stanu. Jednak również wizyty u groomera odbywamy tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest taka potrzeba wynikająca ze stanu sierści psa.

 • Krok pierwszy

  Przed kąpielą wyczesujemy dokładnie psa, jeśli kąpiemy psa w wannie lub kabinie prysznicowej, dobrze jest użyć podkładki pod łapy, maty antypoślizgowej lub rozłożyć ręcznik. Śliska powierzchnia może wystraszyć psa. Kąpiąc małego pieska w misce nalewamy do niej tylko tyle wody, by jej poziom nie sięgał wyżej niż do klatki piersiowej psa.

 • Krok drugi

  Polewamy psa letnią wodą, a następnie wcieramy w sierść szampon, spieniając go i spłukujemy. Uważamy, by piana i woda nie dostały się do oczu, uszu i pyska zwierzęcia.

 • Krok trzeci

  Po dokładnym wypłukaniu piany wycieramy psa ręcznikiem. Pozwólmy psu się otrząsnąć z wody (najlepiej jeszcze w łazience). Można wysuszyć psa suszarką, jeśli jej dźwięk nie wywołuje u niego strachu i suszarka ma opcję chłodnego nawiewu.

 • Krok czwarty

  Nie wypuszczamy psa na zewnątrz do czasu zupełnego wyschnięcia (chyba że jest upalna, bezwietrzna pogoda).

 • Krok piąty

  Możemy go po kąpieli nagrodzić pysznym smakołykiem, by kąpiel nie kojarzyła mu się jedynie z mało fajnymi zabiegami.

 • Po kąpieli z użyciem szamponu czy szarego mydła, musimy przez kilka dni wyjątkowo uważnie pilnować pieska na spacerze, by nie wytarzał się w czymś brzydko dla nas pachnącym, jest to częste u psów zachowanie mające na celu zniwelowanie zapachu szamponu.

  Psa powinno się kąpać z użyciem szamponów tylko w przypadku, gdy stan jego sierści rzeczywiście tego wymaga, raczej nie częściej niż raz na dwa miesiące, najlepiej 1-2 razy do roku. Z przeciętnymi zabrudzeniami możemy sobie radzić za pomocą samej wody, takie naturalne kąpiele możemy stosować nawet codziennie. Po umyciu czystą wodą pies nie będzie czuł potrzeby tarzania się w nieczystościach co jest dla właściciela dużym plusem.

  W przypadkach pojawienia się u psa pcheł lub chorób skórnych wymagających kąpieli z użyciem specjalistycznych środków, stosujemy się oczywiście do zaleceń lekarza weterynarii lub postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu.

  Jakim zabiegom pielęgnacyjnym poddajecie swojego psa? Jak często je robicie?

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zainstalować prognozę pogody na komórce?

Aby przeglądać prognozę pogody na komórce, musimy zainstalować odpowiednie narzędzia. Aplikacje bez trudu znajdziemy w sklepie z aplikacjami producenta. Sposób instalacji aplikacji znajdziecie w dostępnych na naszej stronie poradach.

Zapalenie sutka – objawy

Zapalenie sutka jest chorobą, która najczęściej dotyka kobiety w okresie połogu. To okres sześciu tygodni, w trakcie których w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany związane z przebytą ciążą i porodem. Problem połogowego zapalenia gruczołu piersiowego dotyczy nawet do 8% karmiących piersią kobiet.

Zobacz też

Złote i srebrne paznokcie – jak zrobić?

Metaliczne odcienie lakierów nie są, wbrew pozorom, przeznaczone jedynie na wielkie wyjścia typu klub czy Sylwester. Na pokazie mody Chanel modelki miały polakierowane na srebrno paznokcie u stóp. Jednym słowem szlachetne metale, jak złoto i srebro, znów są modne.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: