Zwierzęta Jakie zabawki dla szczura?

Jakie zabawki dla szczura?

-

Długotrwała nuda przeradza się w stres, który obniża odporność zwierzęcia i może być przyczyną jego chorób.

Jak zatem można uatrakcyjnić życie naszego pupilka? Szczury są bardzo towarzyskimi zwierzakami i warto nie poprzestawać na tylko jednym zwierzątku, obserwacja ich wzajemnych interakcji da nam dużo radości. By uniknąć ewentualnych konfliktów lepiej wziąć dwa młode z jednego miotu (najlepiej tej samej płci, by uniknąć błyskawicznego rozmnożenia się zwierząt). Jeśli posiadamy parkę szczurów, samca możemy poddać zabiegowi kastracji w lecznicy weterynaryjnej.

Klatka szczurów powinna być możliwie duża, z jak największą ilością poziomów, drabinek po których szczury uwielbiają się wspinać, dodatkowo można zawiesić w tym celu gruby sznur. W klatce możemy zawiesić hamak, huśtawki, umieścić tunele. Te wszystkie akcesoria dostępne są w sklepach zoologicznych, ale możemy przygotować je również samodzielnie.

Zawsze należy dbać o bezpieczeństwo pupila i tak przygotowywać zabawki, by nie stanowiły dla niego zagrożenia, nie mogą być lakierowane, klejone toksycznymi substancjami, nie powinny mieć małych elementów, które zwierzę może połknąć.

Wystrój klatki możemy wzbogacić wstawiając do niej gałęzie drzew (należy je wcześniej wyprażyć w piekarniku, by pozbyć się bakterii i insektów). Szczury na pewno chętnie będą się po nich wspinać i obgryzać je. W klatce należy pozostawić też wolną przestrzeń by zwierzęta miały miejsce na swobodne poruszanie się, skoki i bieganie. Niektóre szczurki lubią bawić się np. piłeczkami, które popychają łapkami lub nosem.

Poza klatką możemy budować labirynty dla szczurów z ukrytymi w nich smakołykami, znajdowanie przysmaków jest świetną zabawą, możemy zaobserwować, jak szybko te zwierzęta się uczą i za każdym razem potrzebują mniej czasu na znalezienie pokarmu ukrytego w tym samym miejscu. Szczury możemy uczyć różnych sztuczek, reagowania na imię, w tym celu zaopatrzmy się w cierpliwość, spokój i… duży zapas przysmaków.

Uwaga!

Obserwując naszego pupilka szybko dowiemy się, jakie formy zabawy preferuje i będziemy mogli dostarczać mu rozrywek zgodnych z jego upodobaniami.

Jakiego rodzaju zabawy najbardziej lubią Wasze szczury? Dajcie znać!

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak bawić się bezpiecznie?

Chyba wszystkim rodzicom zależy, aby czas spędzany z maluchem był nie tylko czasem ciekawym, ale przede wszystkim bezpiecznym. Dużą wagę przykłada się do odpowiedniego dostosowania zabawek do wieku dziecka, tymczasem nie zdajemy sobie sprawy, że nawet nieświadomie czynimy zabawy niebezpiecznymi.

Choinka – jak pielęgnować?

Pośród wszystkich bożonarodzeniowych zwyczajów, to właśnie ubieranie choinki, jest jedną z najbardziej lubianych i najczęściej kultywowanych świątecznych tradycji. Zaraz obok świątecznej reklamy Coca-Coli to piękna, świecąca i mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy, wymarzona choinka świąteczna nadaje Świętom Bożego Narodzenia swoisty klimat.

Zobacz też

Jakie ćwiczenia wybrać dla nastolatków?

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, nastolatek nie może zaaplikować sobie bez żadnych przeszkód treningu, który odpowiedni jest dla człowieka dorosłego. O tym, na co należy uważać i jakie ćwiczenia wykonywać w wieku nastoletnim, dowiemy się poniżej.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: