Praktykujących w naszej okolicy behawiorystów możemy znaleźć przez stronę Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Behawiorysta po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z właścicielami psa, ustaleniu przyczyn problemowego zachowania zaleci odpowiednią terapię behawioralną.

Przyczyny agresji mogą być różne, na zachowanie psa może wpływać nieodpowiednia dieta, frustracja wywołana niezaspokojeniem potrzeb zwierzęcia, problemy w komunikacji z opiekunami, nieświadome wzmacnianie przez właścicieli niepożądanych zachowań.

Rozwiązanie problemu wymaga od właścicieli zaangażowania i stosowania się do postawionych zaleceń. Podawanie środków farmakologicznych bez odpowiedniej terapii nie rozwiąże problemu. Nie należy stosować kar fizycznych, może to jedynie pogłębić problem. Warczenie jest sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez psa, karanie psa za warczenie może skutkować tym, że pies warczeć przestanie i zaatakuje bez ostrzeżenia. Jeśli w domu przebywa dziecko, należy przedsięwziąć szczególne środki ostrożności i nie dopuszczać do kontaktów dziecka z psem bez nadzoru osoby dorosłej.

Jeśli pies zachowuje się agresywnie przy karmieniu lub w sytuacji, gdy ktoś podchodzi do jego pełnej miski powinniśmy popracować nad zaufaniem psa do ludzi. Nigdy nie odbieramy psu raz danego jedzenia, zbliżamy się do miski na bezpieczną odległość i dorzucamy smaczny kąsek, a następnie oddalamy się. Pies powinien skojarzyć, że nasza obecność w pobliżu miski zapowiada zawsze coś dobrego i nie jest zagrożeniem. Miskę stawiamy w spokojnym miejscu, nie w korytarzu czy w pobliżu drzwi. Możemy też na jakiś czas zrezygnować z podawania jedzenia w misce i karmić psa z ręki.

W przypadku występowania agresywnych zachowań u psa najważniejsze jest zabezpieczenie innych osób i zwierząt przed pogryzieniem, w mieście wyprowadzamy psa zawsze w kagańcu i na smyczy, w odludnych terenach możemy dać psu więcej swobody dzięki długiej lince, ale pies zawsze powinien znajdować się pod kontrolą opiekuna. Na spacerach w miejscach, gdzie spotykamy ludzi i obce psy może nam pomóc użycie Gentle Leadera (obroży uzdowej), sposób przyzwyczajania psa do niego i użycia znajdziemy na stronie COAPE (http://www.coape.pl)

Uwaga!

Jeśli spotykamy obcego psa, który zachowuje się agresywnie, nie podchodzimy do niego, staramy się ominąć go szerokim łukiem, nigdy nie uciekamy. Jeśli pies nas zaatakuje, staramy się zasłonić tym, co mamy pod ręką, np. torebką. Nigdy nie podchodzimy do obcego psa który jest uwiązany.

Jakiej rasy psa macie? Co Was przekonało do tej odmiany?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pływać żabką?
Następny artykułCo zrobić, kiedy królik jest agresywny?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here