Powtarzające się wymioty, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy jak np. apatia, brak apetytu, biegunka, bolesność brzucha mogą wskazywać na poważną chorobę lub zatrucie, nie wolno ich lekceważyć. Jak najszybciej właściciel powinien zabrać psa do weterynarza, który po zbadaniu zwierzęcia będzie mógł określić przyczynę wymiotów i zalecić odpowiednie leczenie.

Przygotujmy się do odpowiedzi na pytania lekarza o konsystencję, kolor wymiotów (czy występowała w nich żółć lub krew), sytuację, w jakiej wystąpiły wymioty, ile czasu minęło od karmienia do wymiotów, czy stwierdziliśmy w nich obecność robaków, jak często dochodziło do wymiotów i w jakich porach dnia, co pies jadł przez ostatni kilka dni. By móc odpowiedzieć na te pytania, porozmawiajmy z wszystkimi domownikami i obejrzyjmy dokładnie, czym pies wymiotuje.

Powtarzające się przez dłuższy czas wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, co zwłaszcza dla młodych zwierząt może skończyć się nawet śmiercią.

Jeśli pies wymiotuje w czasie jazdy samochodem lub innym pojazdem, możemy mieć do czynienia z chorobą lokomocyjną. Radą może być nie karmienie psa przed podróżą, weterynarz może przepisać również środki farmakologiczne pomagające w radzeniu sobie z tym problemem. Często psy z czasem przyzwyczajają się do podróży pojazdami i przestają wymiotować w czasie jazdy.

Uwaga!

Suka mająca młode może zwracać pokarm by je nakarmić – jest to naturalne zachowanie wywoływane lizaniem pyska suki przez szczenięta.

Wasz pies wymiotował? Z czym to wiążecie? Konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dbać o łapy psa?
Następny artykułCo zrobić, gdy pies skaleczy łapę?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here