Ponieważ w trakcie kształtowania się rasy wzmacniano talenty węchowe i instynkt pogoni za zwierzyną musimy włożyć trochę pracy w naukę posłuszeństwa, by móc kontrolować zachowanie psa.

Jak najwcześniej zaczynamy naukę przychodzenia psa na zawołanie. W przyszłości może się to okazać bardzo pomocne, zwłaszcza gdy psa skusi zapach dzikiego zwierzęcia zwietrzony w trakcie spaceru. W zabawach staramy się wykorzystywać naturalne predyspozycje psa, bawimy się w aportowanie, wyszukiwanie ukrytych przedmiotów, tropienie. Jeśli zapewnimy psu tego typu rozrywki jest większa szansa, że nie będzie poszukiwał ich „na własną łapę”. Dajmy szczeniakowi zabawki i gryzaki, by nie gryzł przedmiotów do tego nie przeznaczonych. Jeśli widzimy, że piesek zabiera się za obgryzanie np. naszych butów spokojnie mówimy – „nie” lub „nie wolno”, zabieramy buta i podajemy mu psią zabawkę, chwalimy psa, jeśli się nią zainteresuje.

Nigdy na psa nie krzyczymy i nie stosujemy kar fizycznych. Spaniele nie należą do psów bardzo wybrednych jeśli chodzi o smakołyki, wykorzystajmy je więc jako motywator do nauki. W wychowaniu psa najważniejsza jest konsekwencja i jasność komunikatów.

Naukę zawsze zaczynamy w jak najspokojniejszym otoczeniu, gdzie nic nie będzie pieska rozpraszać, dopiero po opanowaniu danej umiejętności w takich warunkach przechodzimy na wyższy stopień trudności i zmieniamy miejsce ćwiczeń. Nie skaczemy jednak od razu na głęboką wodę, najpierw ćwiczymy w różnych pomieszczeniach w domu, następnie przechodzimy w spokojne miejsce na zewnątrz, tam też staramy się stopniować poziom rozproszeń. Jeśli coś przestaje wychodzić, cofamy się na łatwiejszy poziom. Pamiętajmy, że uczenie pieska powinno być przyjemnością i dla nas i dla niego, wtedy efekty będą najlepsze. Młode psy szybko się dekoncentrują i męczą ćwiczeniami, dlatego ćwiczymy krótko, a kończymy zawsze zanim piesek zdąży się znudzić.

Spaniela dobrze jest od małego przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych: czesania, czyszczenia uszu, przemywania oczu.

Podobnie jak w przypadku wychowywania psów innych ras, polecam udział w zajęciach dla szczeniąt, poza nauczeniem psa podstawowych umiejętności, dowiemy się jak sobie radzić z częstymi problemami właścicieli młodych psów, nauczymy się lepiej rozumieć naszego czworonożnego przyjaciela i damy mu możliwość kontaktu ze swoimi rówieśnikami.

Dlaczego zdecydowaliście się na posiadania spaniela? Co Was przekonało do tej rasy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle można zarobić na stronie internetowej?
Następny artykułKonserwacja samochodu w zimie

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here