Zwierzęta Zadławienie u psa kością - co robić?

Zadławienie u psa kością – co robić?

-

Jeśli dojdzie do zadławienia, odłamek kości utknie w przełyku, pies najprawdopodobniej zacznie się krztusić, obserwujmy uważnie, czy samodzielnie uda mu się wykrztusić kość. Jeśli nie, musimy natychmiast udzielić mu pomocy.

 • Krok pierwszy

  Najpierw otwieramy szeroko pysk psa i sprawdzamy czy fragment kości jest widoczny, jeśli tak – wyciągamy go pęsetą.

 • Krok drugi

  Gdy to zawiedzie, psy małe i średnie podnosimy za tylne łapy głową w dół i potrząsamy nimi kilkukrotnie (psom dużym podnosimy tylko tylne nogi) a następnie znów sprawdzamy pysk i gardło psa.

 • Krok trzeci

  Kolejną metodą jest chwyt Heimlicha, odwracamy psa do góry nogami, pochylamy się tak, by plecy psa opierały się o naszą klatkę piersiową i uciskamy na jego brzuch.

 • Krok czwarty

  Jeśli pies wciąż nie wykrztusił kości, znów zaglądamy do jego pyska, czy nie przesunęła się tak, by można ją było wyciągnąć.

 • Krok piąty

  Jeśli to wszystko nie przyniesie pożądanych rezultatów, pozostaje nam jak najszybciej zawieźć psa do weterynarza, który udzieli mu pomocy.

 • Jeśli kość przebiła przełyk i w nim utkwiła, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego.

  Czy Wasz pies zadławił się kiedyś kością? Co zrobiliście i jak sobie poradziliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak stworzyć pędzel w Photoshopie?

Photoshop posiada domyślny zestaw pędzli, który możemy wzbogacić także o własne pędzle. Aby stworzyć pędzel, musimy najpierw wybrać obiekt, z którego chcemy zrobić pędzel.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych – definicja, jak działa?

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych jest organem funduszu inwestycyjnego. TFI tworzy fundusz inwestycyjny, zarządza nim i reprezentuje przed podmiotami zewnętrznymi. Jednak fundusz nie jest zależny od TFI, które nim kieruje. Każdy fundusz ma odrębną osobowość prawną i swój własny majątek. W przypadku upadłości TFI majątek funduszu nie zostaje częścią masy upadłościowej, ma to zapewnić bezpieczeństwo środkom inwestorów.

Zobacz też

Jak wykonać masaż dłoni? Krok po kroku

Masaż wykonujemy po stronie dłoniowej i grzbietowej dłoni. Po stronie dłoniowej: mięśnie kłębika, mięśnie śródręcza, mięśnie kłębu i staw nadgarstkowy. Po stronie grzbietowej: stawy palców, mięśnie międzykostne i stawy śródręczne paliczkowe i staw nadgarstkowy.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: