Zwierzęta Przepuklina u psa - objawy

Przepuklina u psa – objawy

-

Właściciel może zauważyć na ciele psa wybrzuszenie. U psów najczęściej występuje przepuklina pępkowa, pachwinowa, przeponowa, pooperacyjna.

W przepuklinie pępkowej przez niecałkowite zrośnięcie pierścienia pępkowego i linii białej tworzy się kanał, który łączy jamę brzuszną z podskórną warstwą w pobliżu pępka, gdzie tworzy się worek przepuklinowy. Jeśli taki worek jest niewielki mogą się tam dostać najwyżej fragmenty tkanki tłuszczowej, w przypadku większych worków istnieje ryzyko uwięźnięcia w nich jelita wtedy konieczna jest operacja.

Mały worek przepuklinowy tworzy niewielkie wybrzuszenie w pobliżu pępka, psu w żaden sposób nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, jeśli jelito dostanie się do większego worka pies odczuwa silną bolesność.

Przepuklina przeponowa jest uszkodzeniem przepony w wyniku urazu (wypadku czy pogryzienia) grozi przemieszczeniem się treści przepony do klatki piersiowej. Objawy to problemy z oddychaniem psa, mogą wystąpić też krwawe wymioty lub zaparcia.

Przepuklina pachwinowa powstaje jako wynik nieprawidłowej budowy pierścienia pachwinowego, jej objawy to wystąpienie wybrzuszenia skóry w okolicach pachwiny. Może być uwarunkowana genetycznie lub powstać jako efekt urazu.

Przepuklina pooperacyjna może być m.in.: wynikiem błędów chirurga, nadmiernego wysiłku zwierzęcia po zabiegu, zakażenia.

Wasz pies miał/ ma przepuklinę? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dodać czcionkę do Worda?

Aby móc korzystać z nowej czcionki w programie Microsoft Word, konieczne jest zainstalowanie jej w systemie Windows. Nowe czcionki można pobrać z różnych stron w Internecie. Można ściągnąć zarówno darmowe czcionki lub odnaleźć strony z czcionkami dostępnymi za opłatą. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak zdobyć szacunek dziecka?

Nauczyć dziecka szacunku - bezcenne! Mały człowiek, który pojął tę wiedzę jest zapewne bardzo mądrym małym człowieczkiem. My – dorośli - często nie okazujemy sobie tego szacunku, a co dopiero wymagać tego od małego dziecka? Naszym zadaniem jest uczyć się go nieustannie, a dziecku wpajać od niemowlęcia. Jak to zrobić?

Zobacz też

Jak ćwiczyć angielską wymowę?

Angielska wymowa i akcent sprawiają Co wiele trudności? Nie załamuj się, nie jesteś sam. Nam, Polakom, angielska wymowa sprawia dużo trudności już od samego początku. Dzieciom trudno zrozumieć, jak to możliwe, że pisze się inaczej, a wymawia inaczej. Niestety musimy uzmysłowić sobie fakt, że angielska pisownia nie oddaje angielskiej wymowy – to dwie różne rzeczy. Niemniej jednak nam nie wolno ich oddzielać. Kiedy uczysz się nowych słówek, równocześnie ucz się ich wymowy, a kiedy przyjdzie taka potrzeba, nie będziesz miał problemów z użyciem właściwego słowa (np. podczas konwersacji).

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: