Zwierzęta Przepuklina u psa - leczenie

Przepuklina u psa – leczenie

-

W zależności od wielkości worka przepuklinowego i związanego z tym ryzyka stosuje się leczenie operacyjne lub zachowawcze. O wyborze sposobu leczenia decyduje lekarz weterynarii na podstawie badania psa.

Niewielkie przepukliny pępkowe nie wymagają przeprowadzania zabiegu chirurgicznego, zwykle wraz z rozwojem i wzrostem psa znikają same przed 6 miesiącem życia psa.

Większe przepukliny wiążą się z ryzykiem dostania się do worka przepuklinowego jelita, co – poza bolesnością – może prowadzić do jego martwicy i zapalenia otrzewnej. W czasie zabiegu zawartość worka przepuklinowego wprowadza się z powrotem do jamy brzusznej i zamyka otwór przepuklinowy.

Zabieg usunięcia przepukliny nie należy do skomplikowanych, ale jak przy każdym zabiegu chirurgicznym występuje ryzyko związane z podaniem narkozy, dlatego często niewielkie (nie zagrażające życiu psa) przepukliny usuwa się przy okazji innego zabiegu np. kastracji czy sterylizacji.

Przy przepuklinach przeponowych stosuje się zwykle zabieg chirurgiczny, samo leczenie farmakologiczne możliwe jest tylko we wczesnej fazie rozwoju schorzenia.

Uwaga!

W każdym przypadku powinniśmy zaufać weterynarzowi, który najlepiej oceni stopień zaawansowania choroby, wynikające z niego zagrożenia dla naszego psa i dobierze najlepszy sposób leczenia.

Wasz pies miał przepuklinę? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gry słowne dla dzieci – propozycje

Są takie chwile, kiedy na gwałt potrzebny jest pomysł na zabawę, ale jednocześnie warunki mamy bardzo ograniczone, nie pozwalające na użycie żadnych rekwizytów. Kiedy spaceruję, czekam w kolejce na poczcie, gotuję czy jadę samochodem, gry słowne są jak znalazł – nie dość, że zajmą dziecko przez jakiś czas, to jeszcze rozwiną jego twórczą postawę oraz kompetencje językowe.

Idealny makijaż – krok po kroku

W „Sztuce kochania” Owidiusz pisał iż „piękność nie wszystkim jest dana z łaski niebios, z bogów ręki, wiele kobiet musi sztucznie potęgować swoje wdzięki, najpiękniejsza z kobiet gaśnie, jeśli zabiegów nie czyni”. Dlatego tak istotną sprawą jest starannie i dobrze wykonany makijaż. Tylko taki bowiem doda blasku jego posiadaczce.

Zobacz też

Grzybica stóp – jak leczyć?

Swędzenie, ból czy złuszczanie się naskórka to niektóre z objawów grzybicy. Warto poznać sposoby, które pozwolą nam ustrzec się przed tą chorobą.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: