Zwierzęta Jak, czym usunąć kamień nazębny u psa samemu?

Jak, czym usunąć kamień nazębny u psa samemu?

-

Lepiej zapobiegać takim sytuacjom przez właściwe zabiegi higieniczne. Nie wszystkie psy wymagają ich w równym stopniu, tworzenie się kamienia zależy od diety psa oraz predyspozycji genetycznych.

Psy żywione suchą karmą, mają mniejsze problemy z kamieniem nazębnym, ponieważ gryzienie twardych granulek częściowo usuwa tworzące go płytki bakteryjne. Znaczenie ma również to czy pies dostaje dodatkowo gryzaki lub na spacerach gryzie patyki i gałęzie.

Jeśli widzimy, że u naszego psa odkłada się duża ilość kamienia nazębnego, powinniśmy zająć się higieną jego jamy ustnej. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć przeróżne preparaty pomagające utrzymać zęby psa w dobrym stanie. Są specjalne szczoteczki i pasty do zębów dla psów, szczoteczki mogą przypominać te stosowane u ludzi lub są nakładane na palec, używając ich masujemy również dziąsła psa.

Nie stosujemy preparatów przeznaczonych dla ludzi, pasty do zębów dla psów poza innym składem, mają przyjemny dla psa smak. Jeśli nasz pies wyjątkowo nie lubi czyszczenia zębów, możemy podawać mu specjalne gryzaki czyszczące zęby lub smarować pastą zabawki, które pies chętnie gryzie. Dobrym rozwiązaniem może też być specjalny spray, którym wystarczy spryskać zęby psa.

 • Krok pierwszy

  Sposób stosowania pasty czy sprayu jest różny w zależności od konkretnego preparatu. Powinniśmy zawsze kupując nowy produkt dokładnie zaznajomić się z ulotką i zaleceniami producenta.

 • Krok drugi

  Jeśli nasz pies nie jest przyzwyczajony do czyszczenia zębów, zaczynamy od zapoznania go z nowym smakiem pasty przez np. nałożenie małej jej ilości na lubiany przez psa smakołyk.

 • Krok trzeci

  Następnie nabieramy odrobinę pasty na palec i delikatnie rozcieramy go na zębach psa. Zawsze na koniec nagradzamy psa smakołykiem.

 • Krok czwarty

  Dopiero jeśli pies nie protestuje przeciwko takim zabiegom, używamy szczoteczki. Postępujemy małymi kroczkami, nie czyścimy od razu wszystkich zębów psa, na początku w trakcie przyzwyczajania go do takich zabiegów zaczynamy od jednego – kilku zębów.

 • Krok piąty

  Pastę rozcieramy na zębach, nie spłukujemy (chyba że producent danego produktu zaleca inaczej).

 • Krok szósty

  Częstotliwość stosowania pasty również jest zmienna w zależności od używanego produktu. Jeśli dana pasta nie sprawdza się w przypadku naszego psa, wypróbujmy inne, możemy je też łączyć np. z gryzakami czyszczącymi żeby.

 • Krok siódmy

  Utrzymanie higieny jamy ustnej psa zapobiega chorobom dziąseł, zębów oraz przykremu zapachowi z pyska.

 • Czyścicie zęby swoim pupilom? W jaki sposób i jak często? Dajcie znać!

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak jeździć motocyklem jesienią?

Sezon jesienny niesie ze sobą schyłek motocyklowych eskapad. Obniżająca się temperatura oraz coraz częstsze opady silnie zniechęcają zarówno do codziennej jazdy, jak i do wycieczek w dalsze strony. W praktyce na motocyklu można jeździć nawet do bardzo późnej jesieni, w zależności od pogody, ponieważ pierwszy śnieg najczęściej jest sygnałem nadejścia minusowych temperatur, które będą sprawiały problem podczas jazdy motocyklem.

Picie płynów podczas posiłku

Wiele osób nie wyobraża sobie przetrwania posiłku bez szklanki płynu, który ułatwia nam przeżucie zbyt suchego pokarmu. Czy jednak jest to zdrowy nawyk? W jaki sposób popijanie pożywienia w trakcie posiłków wpływa na pracę naszego układu pokarmowego?

Zobacz też

Angina – leczenie

Angina, podobnie jak i inne choroby gardła, występuje powszechnie i jest typową chorobą naszego klimatu występującego w Polsce. Ta i podobne choroby dają się nam we znaki szczególnie podczas przesileń zimowych, kiedy nasz organizm jest osłabiony i mniej odporny na różnego rodzaju infekcje.

Biżuteria z grawerem dla kobiet szukających ozdób jedynych w swoim rodzaju

Damska biżuteria z grawerem cieszy się ogromną popularnością wśród pań w każdym wieku. Kobiety uwielbiają ubrania i ozdoby, które...

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Może Cię zainteresuje: