Pompa ciepła działająca z systemem fotowoltaicznym

Pompy ciepła to ekologiczne i bezobsługowe urządzenia grzewcze. Jeśli dodatkowo zasilimy je prądem z instalacji fotowoltaicznej, możemy nawet całkowicie wyeliminować rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Razem z ekspertami marki Vaillant wyjaśniamy, dlaczego warto połączyć system pompy ciepła z instalacją PV.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa pompa ciepła i co daje jej połączenie z panelami fotowoltaicznymi,
  • na czym polega system opustów,
  • co jeszcze możesz zyskać dzięki systemom fotowoltaicznym i pompie ciepła.

Fotowoltaika jest aktualnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku energetycznego w Polsce. Dzieje się tak między innymi za sprawą dotacji, takich jak Mój Prąd lub Czyste Powietrze, oraz korzystnego systemu opustu stosowanego przez operatorów elektroenergetycznych. Nie bez znaczenia są również wszelkie działania antysmogowe oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa.

Ze względu na zasilanie prądem elektrycznym pompy ciepła (np. pompa ciepła powietrze woda) są naturalnym partnerem dla instalacji fotowoltaicznych. Gdy łączymy te dwa systemy, otrzymujemy czyste, bezobsługowe oraz wysokowydajne źródło ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, a nawet chłodu.

Pompa ciepła – dlaczego jest jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych

Pompa ciepła do ogrzewania budynku wykorzystuje energię odebraną od powietrza atmosferycznego, gruntu lub wody, nawet przy niskich temperaturach. W procesie termodynamicznym zachodzącym w obiegu zamkniętym pompy ciepła energia jest następnie oddawana do budynku przy wyższej temperaturze. Proces odbywa się dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego. W okresie letnim ten obieg można odwrócić i odbierać nadmiar energii cieplnej z wnętrza domu.

Pompy ciepła same w sobie są urządzeniami ekologicznymi oraz przyjaznymi dla środowiska, ponieważ ilość energii odebranej z odnawialnego źródła jest kilkukrotnie wyższa od energii elektrycznej włożonej w ten proces. Jeżeli jednak tę energię wyprodukujemy poprzez panele fotowoltaiczne, to możemy zyskać nawet w 100% odnawialne źródło ciepła oraz chłodu.

Sieć elektroenergetyczna – Twój akumulator energii

Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie modułów fotowoltaicznych w naszym kraju jest opłacalne ze względu na stosunkowo długą zimę. Wbrew powszechnej opinii moduły fotowoltaiczne nie wymagają jednak do pracy ciepła. Wręcz przeciwnie – ze względu na swoje właściwości ogniwa fotowoltaiczne najwyższą sprawność osiągają w chłodne i słoneczne dni. Oczywiście ze względu na najwyższą ekspozycję słońca największa produkcja energii elektrycznej odbywa się w okresie letnim. Jednak dzięki systemowi opustów nawet 80% energii wyprodukowanej latem i niewykorzystanej na potrzeby gospodarstwa domowego możemy w ciągu roku bezpłatnie odzyskać z sieci. Dzięki temu sieć elektroenergetyczna staje się dla nas akumulatorem energii o sprawności 80%.

Oczywiście korzystne jest wykorzystywanie jak największej ilości aktualnie produkowanej energii. Można to uzyskać na przykład poprzez stosowanie latem pompy ciepła do chłodzenia budynku. System opustów umożliwia jednak wykorzystanie zimą całej nadprodukcji energii, której nie wykorzystaliśmy latem. Dzięki temu przy prawidłowo dobranej instalacji fotowoltaicznej możliwe jest ograniczenie niemal do zera rachunków za ogrzewanie, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody oraz prąd elektryczny w gospodarstwie domowym.

Co jeszcze możesz zyskać, posiadając ekologiczną instalację w budynku?

Posiadanie domu z ekologicznym, czystym i bezobsługowym systemem grzewczo-chłodzącym znacząco przyczyni się do podniesienia wartości nieruchomości. Przede wszystkim jednak zapewni mieszkańcom wysoki komfort i niskie koszty życia. Warto zdecydować się na pompę ciepła i moduły fotowoltaiczne pochodzące od jednego renomowanego producenta, np. firmy Vaillant. Wszystkie pompy ciepła z oferty Vaillant są objęte najwyższym stopniem dofinansowania w programie Czyste Powietrze, a na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dotację w ramach programu Mój Prąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here