Budowa domu Jakie ogrodzenie wybrać?

Jakie ogrodzenie wybrać?

-

1. Ogrodzenia drewniane

Pierwszym typem ogrodzenia, bardzo estetycznym jednakże mało funkcjonalnym są ogrodzenia drewniane. W większości przypadków mają one raczej funkcję dekoracyjną, niż zabezpieczająca przed wtargnięciem osób niepożądanych na naszą posesję. Jest ono łatwe do sforsowania. Składa się ono ze słupków drewnianych wbitych w ziemię, zaś przęsła tych ogrodzeń są wykonywane w różny sposób, np. z ciętej nieheblowanej deski. Im bardziej drzewo jest krzywe, tym lepiej. Takie ogrodzenie zabezpiecza się lakierem (najczęściej bezprawnym), aby oddać naturalny kolor drewna.

Pasują one do domków rekreacyjnych bądź drewnianych, stanowiąc dopełnienie drewnianej architektury. Można je stosować oddzielając na posesji segmenty działki o innym przeznaczeniu (np. ogródek warzywny, altana, plac zabaw dla dzieci itp.).

ogrodzenie photoxpress.com

2. Ogrodzenia murowane

Kolejnym typem ogrodzenia są ogrodzenia murowane ze słupkami murowanymi i przęsłami z podmurówką betonową wykonane z klinkieru, kamienia naturalnego. Przęsła między słupkami wykonywane są z kutych krat, ewentualne ze sztachet ozdobnych drewnianych. Ich cena jest w dużej mierze jest uzależniona od wybranego materiału do jego wykonania i pracochłonności jego wykonania. Im bardziej udziwnione kształty słupków, rodzajów przęseł – tym wyższa cena.

Murowane ogrodzenia z kamienia bez przęseł, tzw. lita ściana – wykonane są albo z kamienia łupanego, ewentualne z pustaków, obłożonych kamieniem. Ogrodzenia murowane poza tym, iż są estetyczne, pełnią podstawową funkcję – utrudniają wejście na posesję niepożądanym osobom.

3. Ogrodzenia siatkowe

Kolejnym rozwiązaniem, tanim i bardzo funkcjonalnym są ogrodzenia siatkowe. Na słupkach wykonanych z rur stalowych lub profili zamkniętych rozciąga się siatkę i następnie naciąga się ją. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze, a przy tym bardzo funkcjonalne. Stosuje się różne wysokości siatki i jej różne rodzaje. Ma ono jedną wadę – jest mało estetyczne.

4. Ogrodzenia systemowe

Są one wykonywane z prefabrykoanych elementów betonowych produkowanych całościowo, łącznie z przęsłami i słupkami. Powyższy typ ogrodzenia systemowego ma jedną wadę: z reguły faktura ozdobna jest tylko z jednej strony ogrodzenia, druga strona ogrodzenia pozostaje równa i krótko mówiąc niezbyt ładna. Są to ogrodzenia dość ciężkie i wysokie. Ich wysokość można podnosić dowolnie, przy zastosowaniu odpowiednich słupków. Można je pomalować farbą do betonu na dowolny kolor. Są bardzo szczelne i znakomicie pełnia swoją funkcję. Ciężkie przęsła nieco mogą utrudniać ich montaż.

Drugim typem ogrodzeń systemowych są ogrodzenia panelowe, gdzie cokół oraz spód słupka jest wykonany z betonu, a słupki i przęsła – panele, wykonane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Ogrodzenia panelowe są lekkie, szybkie w montażu. Idealnie nadają się do ogrodzenia stałego i tymczasowego, gdyż są łatwe w demontażu. Panele wykonane są ze zgrzewanego drutu, w tych systemach dostępne są również bramy ogrodzeniowe przesuwne, sterowanie na pilota, furtki itp. Niestety estetyką nie grzeszą.

Na które ogrodzenie się zdecydujecie? Co Was przekonuje do takiego wyboru?

Szymon Targosz

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

1 KOMENTARZ

  1. Miałem przez długi czas zwykłą siatkę, teraz zamieniłem to właśnie na klinkierową podmurówkę z przęsłami stalowymi. Wygląda to świetnie, całkiem jak kute a nie trzeba mówić, że wyszło dużo taniej 🙂 Ogrodzenie, do tego brama dwuskrzydłowa, wszystko kupiłem w firmie Ogro z Niemodlina. Chyba nawet na ich www są fotki mojego ogrodzenia 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak uzyskać odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy?

Rodzaj i wysokość odszkodowania w wypadku zwolnienia z pracy kształtuje się podobnie we wszystkich rodzajach umów zawartych z pracodawcą.

Nagrody i kary w wychowaniu

Nagrody i kary, określane często konsekwencjami, są ważnymi środkami w procesie wychowania. Pomagają wyznaczać dziecku granice, których ono potrzebuje, by czuć się bezpiecznie. W ten sposób maluch uczy się przewidywania zdarzeń oraz powiązań przyczynowo-skutkowych. Sekret w systemie nagród i kar tkwi w ich konsekwentnym, zgodnym z ustaleniami, stosowaniu.

Zobacz też

Lacrosse – zasady gry

Lacrosse to gra zespołowa, której celem jest umieszczenia piłki w bramce przeciwnika przy użyciu specjalnej rakiety. Szczegółowe zasady dyscypliny znajdziemy w tekście poniżej.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: