Większości osób słowo siding kojarzy się z tandetnymi i mało urokliwymi sidingami z PCV, szczególnie popularnymi w Stanów Zjednoczonych. Podobieństwo jego sposobu montażu nie oznacza, że boazeria drewniana jest podobna do sidingu PCV – są przecież wykonane z całkiem innych materiałów i właśnie to decyduje o ich właściwościach. Jakie są niewątpliwe zalety drewnianego wykończenia elewacji domu? Czy siding drewniany ma jakieś wady?

Konieczność okresowej konserwacji drewna boazerii

Boażeria drewniana jest dobrym rozwiązaniem na elewacjach, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż utrzymanie jej w należytym standardzie wymaga dużo więcej zaangażowania i pracy oraz niekiedy i dodatkowych kosztów.

Drewno długotrwale narażone na działanie czynników atmosferycznych, a takim bez wątpienia jest na elewacji, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji oraz okresowej konserwacji. Jeżeli ktoś planuje położyć na elewację właśnie siding powinien być świadomy tego, iż będzie go to kosztowało troszkę więcej pracy niż w przypadku innego typu wykończenia. Ale czy nie warto się trochę poświęcić? Drewno na elewacji powinno się konserwować w zależności od zastosowanych środków zabezpieczających co około 5 lat.

Jakość materiałów, których został wykonany siding

Drewno stosowane do wykonania sidingu powinno byś odpowiednio wysuszone i składowane. Najlepszymi gatunkami drewna stosowanymi na elewacjach są drzewa twarde, wysoko żywiczne, takie jak dąb i modrzew (w przypadku tego drzewa ze względu na trudności w jego pozyskiwaniu ciężko i trudno będzie nam zakupić siding z tego drewna w przystępnej cenie)

Popularnymi gatunkami i łatwo dostępnymi są urokliwa ze względu na kolor olcha oraz świerk i sosna.

Możliwości aranżacji wykończenia elewacji z użyciem sidingu drewnianego

Boażeria drewniana z łatwością łączy się z kamieniem, szkłem, tynkiem, aluminium czy nawet z klinkierem. Można dzięki połączeniu kilku rodzajów materiałów na elewacji uzyskać interesujące kompozycje. Nie należy przesadzać z ilością drewna na elewacji – jego nadmiar może spowodować efekt odwrotny od zmierzonego.

Sposoby układania sidingu drewnianego

Deski drewniane tworzące sising można z powodzeniem układać na elewacji zarówno pionowo, jak i poziomo. Układając je należy pamiętać, aby deski były układane od dołu ściany w górę zawsze tzw. piórem do góry, jeżeli zamontujemy je odwrotnie woda nie będzie miała szansy spokojnie spłynąć po elewacji w dół, tylko będzie się zatrzymywała na deskach i powoli wnikając w ich strukturę doprowadzi to do zniszczenia elewacji.

Jednym słowem drewniany siding dobrze wykonany i zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych jest dobrym rozwiązaniem i wieloletnim, które mogę z powodzeniem polecić.

Gdzie szukacie porad na temat budowy domu? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy kolektory słoneczne się opłacają?
Następny artykułJak doświetlić poddasze?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here