Projektując ogród, najczęściej skupiamy się wyłącznie na roślinach. I jest to naprawdę bardzo słuszne podejście, jednak musimy pamiętać o tym, że na wyjątkowy nastrój w ogrodzie wpływa nie tylko roślinność i elementy małej architektury, lecz także odpowiednie oświetlenie. Chcesz, aby wokół Twojego domu było funkcjonalnie, ładnie i oszczędnie? Zainwestuj w nowoczesne systemy oświetleniowe, które oświetlą posesję tak, jak sobie wymarzyłeś.
Oświetlenie domu i oświetlenie ogrodowe
Oświetlenie domu to tylko jeden z co najmniej kilku elementów dość skomplikowanego projektu oświetlenia zarówno posesji, jak i ogrodu. Dlatego przed stworzeniem konkretnego projektu warto zastanowić się, jakie lampy zewnętrzne zdadzą egzamin – lampy najazdowe, reflektory ogrodowe czy lampy solarne. Proponowanych rozwiązań jest naprawdę dużo, a co więcej każde z nich pomoże nam osiągnąć inny efekt.
Nie da się ukryć, że piękny ogród wymaga odpowiedniego wyeksponowania. Nieustannie pielęgnowane kwiaty i krzewy ozdobne muszą prezentować się pięknie nie tylko w ciągu dnia. Z uwagi na to powinniśmy odpowiednio zaplanować oświetlenie ogrodowe, które nada szyku naszej posesji. Lampy ogrodowe z pewnością pomogą nam w wyeksponowaniu ogrodu i dodatkowo umożliwią nam komfortowe i bezpieczne poruszanie się po nim po zmroku.
Energooszczędne lampy ogrodowe
Planując oświetlenie ogrodowe, należy pamiętać o tym, aby zastosowane przez nas rozwiązania były przede wszystkim funkcjonalne. Podstawą jest odpowiednie rozmieszczenie światła, ponieważ to właśnie ono zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i umożliwia swobodne spacery po ogrodzie. Popularnym rozwiązaniem jest montaż lampy lub latarni ogrodowej nad furtką wejściową, lub na ścianie domu nad drzwiami. Niezwykle ważne jest także oświetlenie podjazdu czy ścieżek ogrodowych, które umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się np. między domem a altaną. Wybrane przez nas lampy ogrodowe powinny być także umieszczone we wszystkich miejscach, w których występują różnice poziomów i gdzie łatwo o potknięcie (np. schody).
Warto mieć też na uwadze fakt, że oświetlenie ogrodu generuje dodatkowe koszty, dlatego powinniśmy zainwestować w modele, które są możliwie najbardziej energooszczędne. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki ruchu, które powodują, że lampa świeci się tylko wówczas, gdy ktoś się do niej zbliża. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć zbędnego wydatkowania energii.
W małych ogrodach idealnie sprawdzą się modele solarne, których największą zaletą jest to, że są zasilane energią słoneczną. Będące ich “silnikiem” ogniwa krzemowe w ciągu dnia magazynują energię słoneczną, aby przekształcić ją w energię elektryczną. Nowoczesne oświetlenie ogrodowe tego typu jest w stanie świecić po zmroku nawet do ośmiu godzin.
Zaakcentuj oczko wodne
Wyjątkowego uwydatnienia wymaga także oczko wodne. Podstawą jest oczywiście także jego oświetlenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie odmienić swój ogród. W tym miejscu z pewnością sprawdzą się niewysokie lampy stojące, nie przekraczające 20 centymetrów. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami modeli stojących, możemy zainwestować w popularne reflektory, które są stosowane także przy skalniakach. Kolejnym ciekawym pomysłem na oświetlenie oczka wodnego są oprawy z regulowanym kątem naświetlania. Decydując się na zakup oświetlenia ogrodowego do tego typu zbiorników, warto zwrócić uwagę na wodoszczelność oraz pyłoszczelność, ponieważ te cechy w ogromnym stopniu wpływają na bezproblemowy okres użytkowania tych modeli.