Niedokrwistość pokrwotoczna, hemolityczna

Po przebytym krwotoku wewnętrznym bądź dużej utracie kwi występuje często niedokrwistość pokrwotoczna.

Proces niszczenia czerwonych krwinek prowadzi do powstania niedokrwistości hemolitycznej. Hemoglobina – czerwony barwnik krwi, zawiera żelazo. Przewlekły niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która przejawia się nieudolną produkcją hemoglobiny.

Niedokrwistość aplastyczna

Anemia powstaje również wskutek niewystarczającej zawartości witaminy B12 lub kwasu foliowego. Przy tym rodzaju anemii szpik kosztny gorzej radzi sobie z produkcją erytrocytów.

Brak żelaza we krwi niekoniecznie oznacza, że masz anemię. Aby lekarz postawił Ci prawidłową diagnozę, musisz wykonać morfologię krwi. W wielu przypadkach uzupełnienie niedoboru żelaza wystarczy, aby zlikwidować objawy anemii. Aby uzupełnić niedobór żelaza, jedz zielone warzywa, takie jak brokuły, szpinak i sałata oraz pij szklankę czerwonego wina dziennie.

Wśród wielu odmian anemii, jej najbardziej pospolitą formą jest anemia, która powstała w wyniku niedoboru żelaza. Cierpi na nią aż 8 osób na 10.

Przyczyny

Do najczęściej występujących przyczyn anemii należy zaliczyć:

– uszkodzenie szpiku kostnego
– niedobór żelaza, głównego składnika hemoglobiny
– niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, niezbędnych do produkcji czerwonych krwinek
– utratę krwi, spowodowaną obfitymi miesiączkami, komplikacjami podczas porodu bądź krwotokami wewnętrznymi
– zakażenie malarią
– źle zbilansowaną dietę wegetariańską

Objawy anemii

Pierwszymi objawami tej choroby są uczucie zmęczenia i kołatanie serca. Mogą pojawić się również duszności i zawroty głowy. Bardziej nasilonej anemii towarzyszą także bóle w klatce piersiowej, bóle głowy i nóg. Przewlekła anemia, spowodowana niedoborem żelaza, powoduje:

– suchość jamy ustnej i gardła
– powstawanie wrzodów w kącikach ust
– trudności w przełykaniu
– kruchość i łamliwość włosów

Anemię leczy się, podając odpowiedni suplementy diety. Czasem niezbędne są zastrzyki, a w ekstremalnych przypadkach transfuzja krwi.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak radzić sobie z trudnymi ludźmi?
Następny artykułEmocje – jak je kontrolować?

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here