Choroby Anemia - informacje

Anemia – informacje

-

Niedokrwistość pokrwotoczna, hemolityczna

Po przebytym krwotoku wewnętrznym bądź dużej utracie kwi występuje często niedokrwistość pokrwotoczna.

Proces niszczenia czerwonych krwinek prowadzi do powstania niedokrwistości hemolitycznej. Hemoglobina – czerwony barwnik krwi, zawiera żelazo. Przewlekły niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która przejawia się nieudolną produkcją hemoglobiny.

Niedokrwistość aplastyczna

Anemia powstaje również wskutek niewystarczającej zawartości witaminy B12 lub kwasu foliowego. Przy tym rodzaju anemii szpik kosztny gorzej radzi sobie z produkcją erytrocytów.

Brak żelaza we krwi niekoniecznie oznacza, że masz anemię. Aby lekarz postawił Ci prawidłową diagnozę, musisz wykonać morfologię krwi. W wielu przypadkach uzupełnienie niedoboru żelaza wystarczy, aby zlikwidować objawy anemii. Aby uzupełnić niedobór żelaza, jedz zielone warzywa, takie jak brokuły, szpinak i sałata oraz pij szklankę czerwonego wina dziennie.

Wśród wielu odmian anemii, jej najbardziej pospolitą formą jest anemia, która powstała w wyniku niedoboru żelaza. Cierpi na nią aż 8 osób na 10.

Przyczyny

Do najczęściej występujących przyczyn anemii należy zaliczyć:

– uszkodzenie szpiku kostnego
– niedobór żelaza, głównego składnika hemoglobiny
– niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, niezbędnych do produkcji czerwonych krwinek
– utratę krwi, spowodowaną obfitymi miesiączkami, komplikacjami podczas porodu bądź krwotokami wewnętrznymi
– zakażenie malarią
– źle zbilansowaną dietę wegetariańską

Objawy anemii

Pierwszymi objawami tej choroby są uczucie zmęczenia i kołatanie serca. Mogą pojawić się również duszności i zawroty głowy. Bardziej nasilonej anemii towarzyszą także bóle w klatce piersiowej, bóle głowy i nóg. Przewlekła anemia, spowodowana niedoborem żelaza, powoduje:

– suchość jamy ustnej i gardła
– powstawanie wrzodów w kącikach ust
– trudności w przełykaniu
– kruchość i łamliwość włosów

Anemię leczy się, podając odpowiedni suplementy diety. Czasem niezbędne są zastrzyki, a w ekstremalnych przypadkach transfuzja krwi.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Arnika Mazur

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za wykrycie THC we krwi, w moczu?

Samo wykrycie THC we krwi lub ślinie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, ale jeżeli będziemy sprawcami wypadku drogowego albo znalezione zostaną przy nas narkotyki, to już zupełnie inna sprawa.

Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje osobie ubezpieczonej niezdolnej do pracy. Nie wszyscy jednak takie świadczenie otrzymają.

Zobacz też

Dekoracja ścian sypialni

Sypialnia jest miejscem, w którym przebywać lubi chyba każdy. Gdy jesteśmy zmęczeni, marzymy tylko o tym, by zatopić się w sypialnianym łóżku i po prostu zasnąć, kiedy zaś mamy ochotę się wyciszyć, spędzamy tu czas czytając książki czy oddając się słodkiemu lenistwu. Aby pomieszczenie było jeszcze bardziej przyjemne, niż wynika to już z jego funkcji, warto zadbać o odpowiednią aranżację ścian. Sypialnia jest chyba jedynym w całym domu czy mieszkaniu miejscem, gdzie praktyczność może bez obaw ustąpić naszym gustom i estetyce.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: