Choroby Mononukleoza zakaźna - leczenie

Mononukleoza zakaźna – leczenie

-

Do zakażenia mononukleozą dochodzi najczęściej drogą kropelkową, poprzez pocałunki. Również jest możliwa transmisja czynnika zakaźnego w trakcie stosunków seksualnych, przy przetaczaniu krwi czy też podczas zabiegów polegających na przeszczepianiu narządów. Mononukleoza jest powodowana przez wirusa EBV.

Wiedza o nim jest pokaźna. Wiadomo, że wirus ten posiada jako materiał genetyczny kwas dezoksyrybonukleinowy. Udało się przeanalizować dokładnie jego budowę. Okazało się także, że na świecie występują dwa typy tego wirusa. Typ A występuje głównie na obszarach Europy. Cechuje się on tym, że może przebywać w stanie latencji w limfocytach B. Drugi typ wirusa EBV rozpowszechniony jest przede wszystkim na terenie Afryki i Azji. Bierze on udział w powstawaniu i rozwoju chłoniaka Burkita oraz raka nosogardzieli.

Pomimo wielu informacji o etiologii i patogenezie mononukleozy, nie istnieje leczenie, które ukierunkowane byłoby na przyczynę choroby. Leczenie mononukleozy zakaźnej opiera się na stosowaniu leków, które zniwelują objawy pojawiające się w przebiegu choroby. Zatem farmaceutyki powinny być dobrane w taki sposób, aby zwalczały symptomy choroby.

Mononukleoza może dawać różnoraki obraz chorobowy. Najczęściej spotyka się u pacjentów zespół objawów, do których zalicza się: wysoką gorączkę, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby lub śledziony. Stosuje się zatem leki mające działanie przeciwgorączkowe. U dzieci mogą one być pod postacią syropu, a u dorosłych raczej jako tabletki. Zaleca się również płukanie gardła wodą z solą lub z jakimś preparatem odkażającym do płukania gardła.

Ważne jest, aby chory spożywał posiłki lekkostrawne. Do bardzo istotnych działań, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, należy ich odpowiednie nawadnianie. Rodzice powinni czuwać, aby dziecko przyjmowało dużą ilość płynów. Pozwoli to zminimalizować ryzyko odwodnienia organizmu. Czasami lekarz po zbadaniu pacjenta przypuszcza, że mogło u niego dojść do nadkażenia bakteriami gardła. Wtedy zasadne jest pobranie wymazu z gardła. Gdy potwierdzona zostanie obecność patologicznej flory bakteryjnej, ma uzasadnienie włączenie antybiotyku. W przypadku, gdy u pacjenta wystąpią objawy zapalenia opon mózgowych, powinien on być leczony w szpitalu. W takiej sytuacji podaje się często antybiotyk drogą dożylną.

Należy przyznać, iż rokowania dla chorych na mononukleozę zakaźną są dobre. Nieco się one pogarszają, gdy dochodzi do powikłań neurologicznych, hematologicznych czy do pęknięcia śledziony. Zawsze wtedy pacjenci powinni być leczeni w wyspecjalizowanych oddziałach szpitalnych.

Naukowcy badają lek zwany acyklowirem, który hamuje replikację wirusa. Natomiast nie odgrywa on istotnej roli, jeśli chodzi o redukcję limfocytów B zakażonych EBV. Dlatego właśnie nie podaje się pacjentom tego leku.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Poprzedni artykułMononukleoza zakaźna – objawy
Następny artykułSzkarlatyna – objawy
Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Weekend majowy w górach – pomysły

Góry są piękne o każdej porze roku. Na początku maja możemy obawiać się jeszcze chłodnych nocy i dość niskich temperatur na szczycie, ale poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań. Wypad w góry w majowy weekend to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Odnajdą się tu zarówno osoby, które chcą spędzić majówkę w ruchu, jak i ci którzy chcą poleżeć nic nie robiąc.

Komputer nie wykrywa aparatu – co zrobić?

Dlaczego komputer nie wykrywa aparatu? Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Mianowicie, może chodzić o to, że mamy uszkodzony kabel, którym łączymy aparat z komputerem. Może także chodzić o to, że gniazdo USB w naszym komputerze lub miniUSB w aparacie jest uszkodzone. Jeśli jedno i drugie jest sprawne, konieczne może się okazać przeinstalowanie sterowników USB.

Zobacz też

Przemoc domowa wobec kobiet – jak prawo chroni kobiety?

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy ze strony męża, konkubenta, partnera lub rodziców wówczas masz prawo żądać skutecznej i natychmiastowej ochrony ze strony Policji, Prokuratora oraz Sądu.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: