Choroby Zatorowość płucna - definicja, przyczyny

Zatorowość płucna – definicja, przyczyny

-

Wyróżnia się dwa obiegi krwi w organizmie człowieka – duży i mały. Zajmijmy się obiegiem małym. Rozpoczyna się on w prawej komorze serca, z której wychodzi naczynie nazwane pniem płucnym. Po krótkim przebiegu tego dużego naczynia krwionośnego dzieli się ono na dwie tętnice płucne – prawą i lewą, a te z kolei na mniejsze naczynia, które dochodzą do pęcherzyków płucnych. Cała ta sieć naczyń ma na celu doprowadzenie krwi odtlenowanej do płuc, aby tam doszło do wymiany gazowej, a krew uległa natlenowaniu. Po zaopatrzeniu jej w tlen powraca ona najpierw siecią małych żyłek, które tworzą cztery żyły, które uchodzą do lewego przedsionka. Teraz wydaje się oczywiste, że tętnice płucne są bardzo ważnymi naczyniami krwionośnymi w naszym organizmie i zależy od nich nie tylko nasze zdrowie, ale i życie.

Zatorowość płuc nazywana jest także zatorem tętnicy płucnej. Ta patologia uznawana jest za składową żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Objawia się ona właśnie albo jako zatorowość płucna, albo jako zakrzepica żył głębokich. Obrazowo rzecz ujmując, w zatorowości płucnej chodzi o to, że tętnica płucna lub jej rozgałęzienie ulegają zaczopowaniu, zatkaniu lub z znaczący sposób zmniejsza się ich średnica i jednocześnie przepływ krwi przez nie.

Co najczęściej zatykać może tętnicę płucną?

W praktyce klinicznej najczęściej okazuje się, że tętnicę płucną lub jej rozgałęzienie zaczopowała skrzeplina. Pochodzi ona zazwyczaj z żył znajdujących się w obrębie kończyn dolnych, miednicy mniejszej. Z tych żył „przypłynęła” ona do prawej części serca. Inne przyczyną to raczej sprawy epizodyczne, wśród nich np. tkanka tłuszczowa po złamaniu kości, płyn owodniowy w sytuacji za wczesnego oddzielenia się łożyska.

Jakie są symptomy zatorowości płucnej?

Pacjenci zgłaszają się do lekarza zazwyczaj z powodu duszności, czyli uczucia braku tchu oraz bólu, który odczuwają w klatce piersiowej. Czasem dołącza się do tych objawów suchy kaszel, podbarwienie plwociny krwią. Alarmującym sygnałem może być również zasłabnięcie. Po zbadaniu pacjenta zwykle okazuje się, że oddycha on z większą częstotliwościa, a jego akcja serca jest przyspieszona. W ciężkich przypadkach znacząco spada ciśnienie tętnicze krwi.

Pacjenci, u których podejrzewa się zatorowość płucną, powinni mieć wykonane badania, które pozwolą na potwierdzenie jej. Diagnostyka obejmuje oznaczenie D-dimerów, wykonanie EKG i prześwietlenia klatki piersiowej. Najważniejszych informacji dostarczają dwa badania o równorzędnej wadze – scyntygrafia płuc oraz spiralna tomografia komputerowa klatki piersiowej. Zazwyczaj wykonuje się także badanie echokardiograficzne. Chorzy z podejrzeniem zatorowości płucnej powinni mieć możliwie jak najszybciej postawione rozpoznanie.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę dolegliwość? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Osoby niepełnosprawne w pracy

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeprowadziła ciekawe badanie. Okazuje się, że zawodowo pracuje ledwie 24% osób niepełnosprawnych. Ponadto blisko 47% spośród badanych nie korzysta w ogóle z komputerów i internetu. To bardzo złe statystyki. Ale świadczą one źle - jak się okazuje – o osobach w pełni sprawnych.

Podstawowe kroki w aerobiku na stepie

Step świetnie nadaje się do ćwiczeń wytrzymałościowych, które wzmacniają prawie wszystkie partie mięśniowe i błyskawicznie spalają tkankę tłuszczową. Jest to dobre narzędzie w pracy nad koordynacją i pamięcią ruchową. Poniżej przedstawionych zostanie kilka propozycji podstawowych ćwiczeń na stepie.

Zobacz też

Jak odzwyczaić dziecko od pieluchy?

Wśród rodziców małych dzieci panują różne mody co do noszenia pieluszek: jedni polecają tetrowe a inni pieluszki pampersowe. Lecz każda z tych grup, prędzej czy później spotyka się z tematem porzucania pieluszki i przenoszenia na nocnik lub sedes. Proces ten jest dla każdego dziecka indywidualną sprawą.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: