Wyróżnia się dwa obiegi krwi w organizmie człowieka – duży i mały. Zajmijmy się obiegiem małym. Rozpoczyna się on w prawej komorze serca, z której wychodzi naczynie nazwane pniem płucnym. Po krótkim przebiegu tego dużego naczynia krwionośnego dzieli się ono na dwie tętnice płucne – prawą i lewą, a te z kolei na mniejsze naczynia, które dochodzą do pęcherzyków płucnych. Cała ta sieć naczyń ma na celu doprowadzenie krwi odtlenowanej do płuc, aby tam doszło do wymiany gazowej, a krew uległa natlenowaniu. Po zaopatrzeniu jej w tlen powraca ona najpierw siecią małych żyłek, które tworzą cztery żyły, które uchodzą do lewego przedsionka. Teraz wydaje się oczywiste, że tętnice płucne są bardzo ważnymi naczyniami krwionośnymi w naszym organizmie i zależy od nich nie tylko nasze zdrowie, ale i życie.

Zatorowość płuc nazywana jest także zatorem tętnicy płucnej. Ta patologia uznawana jest za składową żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Objawia się ona właśnie albo jako zatorowość płucna, albo jako zakrzepica żył głębokich. Obrazowo rzecz ujmując, w zatorowości płucnej chodzi o to, że tętnica płucna lub jej rozgałęzienie ulegają zaczopowaniu, zatkaniu lub z znaczący sposób zmniejsza się ich średnica i jednocześnie przepływ krwi przez nie.

Co najczęściej zatykać może tętnicę płucną?

W praktyce klinicznej najczęściej okazuje się, że tętnicę płucną lub jej rozgałęzienie zaczopowała skrzeplina. Pochodzi ona zazwyczaj z żył znajdujących się w obrębie kończyn dolnych, miednicy mniejszej. Z tych żył „przypłynęła” ona do prawej części serca. Inne przyczyną to raczej sprawy epizodyczne, wśród nich np. tkanka tłuszczowa po złamaniu kości, płyn owodniowy w sytuacji za wczesnego oddzielenia się łożyska.

Jakie są symptomy zatorowości płucnej?

Pacjenci zgłaszają się do lekarza zazwyczaj z powodu duszności, czyli uczucia braku tchu oraz bólu, który odczuwają w klatce piersiowej. Czasem dołącza się do tych objawów suchy kaszel, podbarwienie plwociny krwią. Alarmującym sygnałem może być również zasłabnięcie. Po zbadaniu pacjenta zwykle okazuje się, że oddycha on z większą częstotliwościa, a jego akcja serca jest przyspieszona. W ciężkich przypadkach znacząco spada ciśnienie tętnicze krwi.

Pacjenci, u których podejrzewa się zatorowość płucną, powinni mieć wykonane badania, które pozwolą na potwierdzenie jej. Diagnostyka obejmuje oznaczenie D-dimerów, wykonanie EKG i prześwietlenia klatki piersiowej. Najważniejszych informacji dostarczają dwa badania o równorzędnej wadze – scyntygrafia płuc oraz spiralna tomografia komputerowa klatki piersiowej. Zazwyczaj wykonuje się także badanie echokardiograficzne. Chorzy z podejrzeniem zatorowości płucnej powinni mieć możliwie jak najszybciej postawione rozpoznanie.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę dolegliwość? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pozbyć się muszek owocówek?
Następny artykułJak pozbyć się much?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here