Choroby Zawał serca - przyczyny, objawy

Zawał serca – przyczyny, objawy

-

Jak powstaje zawał serca?

Nasze serce jest zaopatrywane w tlen i odżywiane poprzez krew płynącą przez tętnice wieńcowe. Istnieje prawa i lewa tętnica wieńcowa. Są one jak wieniec, który otacza serce i odżywia je. Do tego, aby najcenniejsza na świecie pompa mogła dobrze funkcjonować potrzeba, aby tętnice wieńcowe były drożne. Tymczasem nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, stres, otyłość sprzyjają powstawaniu miażdżycy, czyli patologii, o której powiedzieć można, że poprzez tworzenie blaszek miażdżycowych niczym kamień w rurach zmniejsza drożność tętnic. Ponadto doprowadza do tego, że płytki krwi nadmiernie chętnie łączą się ze sobą i tworzą zakrzepy. Taki zakrzep, który zlokalizowany jest w pobliżu niestabilnej, oddzielającej się blaszki miażdżycowej powoduje, że krew nie może płynąć, bo światło naczynia zostało zamknięte. Jeśli komórki mięśnia sercowego nie dostają zawartego we krwi tlenu zaczynają obumierać. Martwica postępuje szybko w ciągu 15-30 minut. Martwicy ulega konkretny obszar mięśnia serca np. jedna z jego ścian, przegroda, który był zaopatrywany w krew bezpośrednio przez aktualnie niedrożne naczynie.

Jak objawy sugerują, że to zawał?

Najczęstszym objawem jest ból w klatce piersiowej. Jest on bardzo silny i zwykle pojawia się nagle, chociaż część chorych odczuwa dolegliwości o znacznie mniejszym nasileniu nawet kilka dni wcześniej. Umiejscawia się on za mostkiem. Często pacjenci pytani, gdzie ich boli przykładają swoją rękę ułożoną w pięść do mostka. Pieczenie, gniecenie, ściskanie, rozpieranie, dławienie to najczęstsze określenia używane przez chorych do opisania go. Ból utrzymuje się powyżej 20 minut i nieustannie nasila się. Może promieniować do lewego barku i ramienia, do żuchwy lub do pleców albo nadbrzusza. Wyróżnia ten rodzaj bólu też to, że nie ustępuje po przyjęciu nitrogliceryny podjęzykowo. Chorzy zgłaszają także duszność, znaczne osłabienie, są bladzi, zlani potem, szybciej oddychają i są ewidentnie przestraszeni, boją się śmierci. Mogą odczuwać również kołatanie serca i zawroty głowy.

Nie zawsze zawał wygląda tak typowo

Czasem objawy podawane przez pacjenta są zgoła inne od modelowych, książkowych przykładów. Zawał serca może się manifestować bólami w nadbrzuszu z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Takie objawy zwykle sugerują zatrucie pokarmowe lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jednostkowe przypadki zawałów objawiają się jako ogniskowe symptomy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, omdlenia. Takie atypowe objawy częściej dotyczą ludzi w podeszłym wieku, cukrzyków, osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych.

Uwaga!

Trzeba pamiętać, że u 40% chorych jedynym objawem zawału serca może być nagłe zatrzymanie krążenia, które bez udzielenia szybkiej pomocy i reanimacji doprowadza do śmierci!

Macie problemy z układem krążenia? Przyjmujecie leki i chodzicie regularnie do kardiologa?

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kto może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z art. 84 Kodeksu pracy nie jest możliwe zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia przez pracownika. Ponadto przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości przeniesienia przez pracownika prawa do wynagrodzenia na inną osobę. Przeniesienie prawa do wynagrodzenie nie jest jednak tożsame z odbiorem tego wynagrodzenia przez inną osobę.

Trądzik – zapobieganie

Uciążliwa przypadłość nastolatków w okresie dojrzewania, kobiet w czasie poprzedzającym menstruację, jak i wszystkich tych osób, które mają skórę z tendencją do trądziku.

Zobacz też

Teksty na podryw faceta

Z pewnością nie raz zastanawiałaś się, w jaki sposób rozmawiać z chłopakiem, by udało Ci się go poderwać. Piękny uśmiech, makijaż i wystrzałowa sukienka nie wystarczą, żeby zdobyć tego wymarzonego. Musisz jeszcze poznać tajniki skutecznej konwersacji damsko-męskiej.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: