Na zakrzepowe zapalenie żył szczególnie narażone są osoby, które mają na nogach żylaki, czyli patologiczne poszerzenia naczyń żylnych. Żylaki występują trzy razy częściej u kobiet. Powodują one obrzęki w okolicach kostek i stóp, towarzyszy im uczucie zmęczenia nóg, ich ciężkości i przepełnienia.

U kogo występuje najczęściej

Poza tym, że zakrzepowe zapalenie żył może występować u osób z żylakami, warto wiedzieć, że najczęstszymi pacjentami z tym schorzeniem są kobiety między 30 a 60 rokiem życia. Mężczyźni chorują na to zapalenie 5-6 razy rzadziej. Czynnikami, które mogą wywołać zakrzepowe zapaleni żył, są niektóre choroby zakaźne, posocznica, uraz kończyny dolnej. Podawanie leków dożylnie, zwłaszcza przez jakiś długi okres czasu przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego.

Kilka słówek łacińskich, czyli objawy

Najkrócej o zakrzepowym zapaleniu żył można powiedzieć, iż jest to nasilony stan zapalny połączony z obecnością w żyle skrzepliny, która mocno przylega do jej ścian. Wyróżnikami każdego zapalenia jest pięć cech zmienionej chorobowo tkanki od dawna stosowane do opisu objawów zajętego narządu. Tumor, dolor, calor, rubor i functio lassa, które oznaczają kolejno obrzęk, ból, ocieplenie, zaczerwienienie i utrata funkcji. Zatem odnosząc te określenia do zakrzepowego zapalenia żył kończyna dolna jest obrzęknięta, zauważamy, że jej obwód w porównaniu z drugą nogą jest znacznie większy. Pacjent skarży się na ból, który ma charakter uczucia pieczenia i kłucia. Skóra znajdująca się powyżej patologicznie zmienionego naczynia żylnego jest wyraźnie cieplejsza i przybiera barwę różowoczerwoną. Wszystkie te cechy sprawiają, iż nie może ona efektywnie spełniać swoich fizjologicznych funkcji.

Czasami bywa tak, że zapalenie żyły stanowi pierwszy sygnał, który poprzedzać może rozwinięcie się choroby Buergera. Zdarza się także, że stwierdzane zapalenie żył jest symptomem choroby nowotworowej. Zwłaszcza przemawiać za nią może postać wędrującego zapalenia żył, która objawia się tym, ze epizody stanu zapalnego pojawiają się co jakiś czas i dotyczyć mogą albo w różnych odcinkach jednej żyły, albo w różnych żyłach powierzchownych.

Oczywiście zakrzepowe zapalenie żył najczęściej dotyka żył powierzchownych kończyn dolny – żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, ale odnotowuje się także zajęcie żył przedramienia.

Uwaga!

Odmienną jednostką chorobową jest zapalenie żył piersiowo-nabrzusznych, zwane chorobą Mondora. Do końca nie jest jednoznaczne, jaki czynnik ją wywołuje. W wyniku stanu zapalnego żył powierzchownych klatki piersiowej i nadbrzusza obserwowane są zgrubienia na przedniej ścianie klatki piersiowej. Często pojawiają się one na piersi, co wzbudza niepokój pań i wymaga konsultacji z lekarzem onkologiem, w celu wykluczenia zmian w piersiach.

Macie problemy z żylakami? Poddaliście się w związku z nimi leczeniu/ zabiegom? Podzielcie się swoimi doświadczeniami

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroba Raynauda – przyczyny, objawy, opis
Następny artykułZawał serca – przyczyny, objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here