Ból występujący w górnej części jamy brzusznej wywołany jest przez schorzenia przewodu pokarmowego- dolnego odcinka przewodu pokarmowego, schorzenia żołądka, dwunastnicy, trzustki, przewodów żółciowych i wątroby.

Ból w prawej części nadbrzusza towarzyszy kamicy żółciowej i chorobom wątroby. W przypadku kolki żółciowej ból ten może promieniować pod prawą łopatkę. Dodatkowo poza bólem brzucha mogą wystąpić wymioty.

Ból w środkowej części nadbrzusza pojawia się w przypadku owrzodzenia żołądka, chorób śledziony, trzustki.

Ból pojawia się także po urazach mechanicznych brzucha w przypadku wypadku czy uderzeniu. Wtedy należy zgłosić się do lekarza, bo mogło dojść do pęknięcia narządów wewnętrznych. Może być to niebezpieczne dla życia.

Ból utrzymujący się przez długi okres czasu, któremu towarzyszy chudnięcie, może wskazywać na obecność żółtaczki, albo nowotworu. Ból w nadbrzuszu może także wskazywać na zawał dolnej ściany serca.Ból w śródbrzuszu może wskazywać na schorzenia trzustki albo nowotwór. Ból w podbrzuszu może wskazywać na stan zapalny wyrostka robaczkowego.Ból w okolicy nadbłonowej może być związany z zapaleniem pęcherza moczowego, zapaleniem miednicy, ukłądu rozrodczego u kobiet, endometriozą lub chorobą nowotworową.Ból brzucha może być także wywołany stresem lub nieprawidłową dietą.

Często cierpicie z powodu bólów brzucha? Konsultowaliście się z lekarzem? Jakie macie podejrzenia? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomowe sposoby na ból karku
Następny artykułDyskopatia – leczenie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here