Zaliczyć do tej grupy można wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu B, wirusa EBV, wirusa Coxackie. Zakażenia wewnątrzmaciczne są niebezpieczne na każdym etapie ciąży. Zmiany patologiczne, które mogą być nimi spowodowane zależą od czasu, okresu ciąży, w którym wystąpią takie infekcje. Zadziałanie tych czynników w pierwszym trymestrze ciąży skutkować może embriopatiami. Dojść może do powstania różnych wad wrodzonych, uszkodzeniu ulec mogą różne zawiązki narządów. Jeśli do zakażeń dojdzie w drugim trymestrze ciąży doprowadzić mogą do fetopatii. W efekcie narządy nie będą prawidłowo spełniały swoich zadań i funkcji. Aż wreszcie, gdy do zakażeń dojdzie w ostatnim trymestrze ciąży spowodować mogą one niewydolność wielonarządową.

Wiedząc, że przewlekłe niebakteryjne infekcje wewnątrzmaciczne mają poważne dla zdrowia dziecka konsekwencje, niezmiernie ważne jest, aby kobiety planowały ciążę. Przede wszystkim duże znaczenie ma wizyta u ginekologa oraz wykonanie badań, które pozwolą ocenić stan zdrowia kobiety. Równie ważne jest sprawdzenie chociażby czy u kobiety jest dostateczna liczba przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi różyczki. Może okazać się, że kobietę należy zaszczepić. Okres przed poczęciem pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości i podjęcie działań w celu ich zniwelowania. Wszystko po to, aby ciąża przebiegała bezpiecznie.

Niestety skutki zakażeń TORCH są bardzo poważne. Jeżeli dojdzie do zarażenia dziecka pasożytem Toxoplasma gondi najbardziej typowa jest triada objawów, do której zalicza się wodogłowie lub małogłowie, występowanie zwapnień śródczaszkowych, a także zapalenie siatkówki bądź naczyniówki oka. Choroba może dawać także mniej specyficzne objawy jak powiększenie wątroby, przedłużającą się żółtaczkę, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego. Z kolei zakażenie wirusem różyczki może być sprawcą poronień samoistnych, a także sprzyja wytwarzaniu się wad wrodzonych u dzieci.

Charakterystyczna jest triada Grega, która może wystąpić w wyniku zakażenia dziecka. W jej skład wchodzą wrodzona wada serca, uszkodzenie słuchu i uszkodzenie wzroku. Zakażenie wirusem cytomegalii może spowodować pojawienie się objawów cytomegalii wrodzonej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masa urodzeniowa dziecka będzie niższa. Ponadto mogą być zdiagnozowane uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także uszkodzenia słuchu, wzroku, zapalenia płuc, powiększenie wątroby i inne nieprawidłowości.

Uwaga!

Podsumowując, warto zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji zakażeń wewnątrzmacicznych. Niech będą one bodźcem do gruntownego i mądrego przygotowania się do zajścia w ciążę.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na TORCH? Jakie leczenie zastosowano i czy było skuteczne? Wypowiedzcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObowiązek podatkowy VAT w usługach transportowych
Następny artykułZapalenie krtani – objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here