1. Pij wodę z sokiem wiśniowym. Jest on naturalnym środkiem nasennym. Według badań wypicie zaledwie 1 szklanki skraca czas zasypiania o około 17 minut! Sok z wiśni wpływa ponadto na jakość snu – sen jest głębszy, spokojniejszy, dzięki czemu obudzisz się wypoczęty.

2. Nie kładĹş się do łóĹźka z pełnym Ĺźołądkiem – kolację zjedz 2-3 godziny przed planowanym snem. Na ostatni posiłek dnia wybieraj lekkostrawne produkty i dania.

3. Zrelaksuj się przed snem – weĹş gorącą kąpiel, poczytaj książkę lub wybierz się na krótki spacer. WaĹźne, Ĺźebyś zapomniał o problemach i stresie mijającego dnia.

Uwaga: Aktywność fizyczna jest bardzo zalecana osobom, które cierpią na bezsenność, gdyĹź wywołuje „zdrowe” zmęczenie. Jednocześnie moĹźe prowadzić do pobudzenia organizmu, więc warto oddać się jej póĹşnym popołudniem/wczesnym wieczorem, a nie bezpośrednio przed połoĹźeniem się do łóĹźka.

4. Do kąpieli dodaj kilka kropli olejków: lawendowego, pomarańczowego lub/i jałowcowego. Wszystkie one mają działanie uspokajające. MoĹźesz wypróbować równieĹź aromaterapię w pokoju, w którym będziesz zasypiać – zainwestuj w kominek zapachowy.

5. Przed snem moĹźesz napić się herbaty rumiankowej, naparu z dziurawca bądĹş melisy, ale unikaj kawy czy czarnej herbaty na sześć godzin przed planowanym spoczynkiem. Wstrzymaj się równieĹź p palenia papierosów i picia alkoholu.

6. Wywietrz pokój i zasłoń dokładnie okna. Nie trzymaj w widocznym miejscu przedmiotów, które dotyczą Twojej pracy bądĹş szkoły. Traktuj łóĹźko wyłącznie jako miejsce do spania, a nie jako biuro czy jadalnię. Na godzinę przed snem wyłącz komputer i telewizor.

7. Staraj się uregulować swój zegar biologiczny, tj. kłaść i wstawać codziennie o tej samej porze (takĹźe w weekendy!). Unikaj drzemek w ciągu dnia, a jeśli nie potrafisz ich wyeliminować, to pilnuj, Ĺźeby trwały najwyĹźej 20 minut.

WaĹźne: JeĹźeli w ciągu jednego tygodnia masz 3-4 nieprzespane noce, to znak, Ĺźe cierpisz na bezsenność przewlekłą. Wymaga ona konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, Ĺźe zły sen bądĹş brak snu przez dłuĹźszy czas moĹźe być przyczyną wielu chorób m.in. nadciśnienia, choroby wieńcowej, depresji. Prowadzi równieĹź do obniĹźenia odporności organizmu na sytuacje stresowe i moĹźe powodować zaburzenia lękowe, a takĹźe problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Macie jakieś własne sposoby radzenia sobie z bezsennością? Co robicie, kiedy nie możecie zasnąć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here