W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów egzemy, ale wszystkie one mają wspólną podstawę, tj. podłoże alergiczne. Innymi słowy wypryski powstają na skutek kontaktu z alergenem, np. detergentem, perfumowanym kosmetykiem, składnikiem pożywienia. Nie bez znaczenia przy atopowym zapaleniu skóry są również skłonności genetyczne, wpływ środowiska oraz tryb życia (stres). Często egzema towarzyszy astmie oskrzelowej czy katarowi siennemu.

Jak sobie radzić z egzemą? Przede wszystkim konieczne jest rozpoznanie, co nas uczula i tego unikać. Należy ograniczyć bądź usunąć z jadłospisu: mleko, produkty nabiałowe, jaja, potrawy smażone, produkty zawierające konserwanty, alkohol, kawę, herbatę czy ostre przyprawy. Są one bowiem uważane za alergenne. Warto zatem zrezygnować na kilka dni ze spożywania np. mleka, aby sprawdzić, czy objawy egzemy ustępują. Jeśli nie, to oznacza, że wciąż w naszej diecie bądź w naszym otoczeniu jest wciąż obecny alergen.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny unikać latem długiego przebywania na słońcu, stosować kremy nawilżające zawierające filtry UV, w okresie zimy pamiętać o ciepłym (ale nie wełnianym!) ubraniu oraz pić dużo wody. Bardzo ważne jest unikanie sytuacji stresujących, które nasilają objawy. Ponadto zalecane są krótkie, letnie prysznice zamiast gorących kąpieli, które prowadzą do wysuszenia skóry. Warto także zainwestować w nawilżacz powietrza oraz odpowiednią odzież, tj. wykonaną najlepiej z bawełny, a nie z syntetycznych materiałów, które drażnią skórę.

Kiedy mamy już do czynienia z atopowym zapaleniem skóry zaleca się picie naparów z pokrzywy, koniczyny, bratków czy wywaru z korzenia łopianu. Powinny nam pomóc zwalczyć objawy alergii. Na swędzące wypryski warto nakładać również papkę z tartych ziemniaków.

W przypadku egzemy zalecane są kąpiele w wywarze z płatków owsianych, a także w krochmalu bądź w soli bocheńskiej, stosowanie na wypryski preparatów z aloesem, olejku kokosowego oraz soku ze świeżego ogórka. Nie należy wykwitów skórnych drapać! Drapanie intensyfikuje infekcję i może dojść do zakażenia.

Przy egzemie konieczna jest wizyta u dermatologa. Testy skórne oraz wywiad lekarski pomogą odkryć przyczynę alergii. Dzięki temu chory może poddać się odczulaniu. Egzema ma bowiem ze swojej natury charakter przewlekły i nawrotowy.

Cierpicie na atopowe zapalenie skóry? Jak sobie z nim radzicie? Co przynosi złagodzenie objawów w Waszym przypadku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here