Wbrew powszechnemu mniemaniu idealną temperaturą ciała dziecka nie jest wcale 36,6 st. C. Za prawidłową lekarze uważają nawet 37,5 st. C podczas pomiaru dokonywanego w odbycie. Należy pamiętać, że gorączka nie zawsze jest symptomem chorobowym. Niedojrzały układ termoregulacji małego dziecka może zareagować wysoką temperaturą nawet na przegrzanie, a przede wszystkim na wyżynanie się zębów. Choć nie jest to łatwe, rodzice muszą przełamać swoje zdenerwowanie i panikę. Tylko wtedy można trzeźwo myśleć i co niezmiernie ważne – trzeba mieć na uwadze, że niespokojny maluszek bardzo potrzebuje opanowania rodziców.

Najważniejsza kwestia dotyczy dokładnego pomiaru temperatury. Na rynku dostępne są różne typy termometrów, służące do pomiaru w różnych częściach ciała. Wysokość temperatury nie jest identyczna we wszystkich miejscach (najwyższa w pupie, mniejsza pod pachą). Od wyniku otrzymanego w odbytnicy należy odjąć 0,5 st. C, aby otrzymać pomiar rzeczywisty. U śpiącego dziecka dobrze zmierzyć temperaturę na przykład za uchem, gdyż przy takim pomiarze maluch nie wybudza się. Niestety wynik zależy najczęściej od miejsca, w którym końcówka termometru zostanie przyłożona. Kilkumilimetrowe przesunięcia mogą dać różne wyniki.

Temperatura w okolicach 38 st. C jest uznawana jedynie jako stan podgorączkowy, niewymagający podjęcia działań w celu obniżenia. Okazuje się, że temperatura 38 st. C jest idealnym warunkiem do zwalczania infekcji przez przeciwciała odpornościowe. Interwencji wymaga gorączka powyżej 38 st. C. Tak wysoka temperatura jest niebezpieczna dla maluszków, więc należy ją obniżyć. Najlepiej podać lek przeciwgorączkowy w ilości przewidzianej dla wieku i wagi dziecka. W sytuacji, gdy nie mamy w domu żadnego preparatu lub podany lek nie przynosi poprawy, dobrze spróbować sposobów naturalnych. Przede wszystkim robimy chłodne okłady i przykładamy je do czoła i karku maluszka. Zmoczonymi w wodzie ręcznikami należy owijać łydki. Oczywiście, kompresy należy zmieniać co kilkanaście minut. Dobre rezultaty daje również kąpiel dziecka w wodzie o temperaturze o dwa stopnie niższej niż ta w ciele. Zbyt zimna woda może wywołać szok termiczny.

Uwaga!

W czasie gorączki trzeba podawać dziecku duże ilości płynów.

Czy Wasze dzieci często gorączkują? Co wtedy robicie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrze spać w ciąży?
Następny artykułSkala Oceny Zachowania Noworodka Brazeltona – co to jest?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here