Skala Brazeltona, jako narzędzie służące do rozpoznawania stanów emocjonalnych, wychodzi z założenia, że noworodek jak najbardziej potrafi wysyłać otoczeniu komunikaty. Oczywiście odczytywanie sygnałów nie jest łatwe, opiekunowie potrzebują nieraz dużo czasu i praktyki. Szczególnie trudne zadanie mają młodzi, niedoświadczeni rodzice przy pierwszym dziecku. Jednak to, że rozumienie znaków dawanych przez noworodka jest skomplikowane, nie oznacza, że tych sygnałów nie ma. Co więcej – już bardzo wcześnie maluszki podejmują próby przyjmowania komunikatów od otoczenia.

Podstawą oceny zachowania noworodka według skali jest uważna obserwacja. Teoretyczne nie powinna zająć dużo czasu, około pół godziny. Obserwacji może dokonać tylko specjalista, który ukończył specjalistyczne szkolenie i uzyskał certyfikat. Badający przygląda się maleństwu podczas naturalnych czynności snu, aktywności i sytuacji płaczu. Obserwacja powinna obejmować jakość snu, łatwość wybudzania, reakcje na bodźce, a także długość płaczu i szybkość uspokojenia. Ocenie podlegają 28 pozycji w rozpiętości 9-punktowej skali oraz 18 odruchów w skali 4-stopniowej. Specjaliści uważają, że w zachowaniu noworodka można rozpoznać wszystko to, co miało na niego wpływ w czasie ciąży i porodu.

Skala Oceny Zachowania Noworodka jest ciekawym narzędziem badawczym, dostarczającym mnóstwo informacji o dziecku, w tym o jego potrzebach. Specjalista wskazuje w ocenie na mocne strony maluszka oraz na te wymagające pracy i wsparcia. Badanie według skali pozwala na głębokie poznanie maleństwa. Skala Brazeltona jest niesie ze sobą wiele danych o zachowaniu i emocjach dziecka.

Uwaga!

Szkoda tylko, że metoda jest w Polsce mało popularna, a do większości rodziców nawet nie docierają podstawowe informacje o niej. Utrudnieniem jest również niewielka liczba specjalistów uprawnionych do wykorzystywania w pracy tego narzędzia badawczego. Tymczasem idealną sytuacją byłaby możliwość każdego rodzica do poznania nowo narodzonego dziecka właśnie drogą oceny według skali Brazeltona.

A jak na skali Brazeltona plasują się Wasze maluszki? Pochwalcie się! 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGorączka u dzieci – przyczyny, postępowanie
Następny artykułPotówki u niemowlaka – wygląd, gdzie występują, leczenie

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here