Walkę z aftami warto podjąć już w chwili, kiedy w jamie ustnej pojawi się pierwsza nadżerka (istnieje duże prawdopodobieństwo, że za nią pojawią się następne). Afty leczy się w zdecydowanej większości przypadków domowymi sposobami. Tylko nieliczne osoby potrzebują w tym czasie opieki lekarskiej.

W leczeniu aft zastosowanie znajdują:
– Dieta – redukuje się spożywanie potraw zawierających cukier i spore ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz tzw. pustą żywność, czyli taką, która poza kaloriami nie dostarcza organizmowi potrzebnej ilości składników odżywczych. Wprowadza się warzywa i owoce – dostarczają witamin i składników mineralnych. Ze względu na bolesność gojących się nadżerek dobrze jest na czas kuracji wyeliminować z jadłospisu wszelkie intensywne w smaku potrawy i ostre przyprawy. Spożywane potrawy powinny być nie za gorące i nie za zimne. Przez podrażnioną śluzówkę dobrze tolerowane są wszelkie budynie, galaretki i potrawy o żelowej konsystencji.
– Środki witaminizujące – które wprawdzie same nie leczą aft, ale pobudzają system odpornościowy do walki z drobnoustrojami wywołującymi te przykre nadżerki.
– Środki odkażające jamę ustną oraz działające przeciwzapalne – najczęściej są to płukanki ziołowe (gotowe lub kupne), które zawierają w swoim składzie przeciwzapalny rumianek, działającą odkażająco i ściągająco szałwię oraz korę dębu o właściwościach ściągających. Polecane są też preparaty do pędzlowania jamy ustnej: Aphtin, wodny roztwór gencjany, rozcieńczona woda utleniona.
– Preparaty o działaniu kojącym i regenerującym – stosuje się żel lub sok z aloesu, płukanki z malwy, odwar z siemienia lnianego, wodę różaną z gotowanych na wolnym ogniu płatków róż.
– Środki przeciwbólowe – można spróbować posmarować bolące miejsce znieczulającym żelem stomatologicznym (są dostępne w aptekach bez recepty np. na bolesne ząbkowanie).
– Woda – czysta i przegotowana. Stosuje się ją do płukania jamy ustnej – po to, by jak najczęściej oczyszczać wnętrze buzi ze zbierającego się tam nalotu.

Lekarz może przepisać również środek o działaniu komplementarnym: odkażającym, kojącym, regenerującym, połączonym z antybiotykiem. W leczeniu ciężkich aftoz mogą znaleźć zastosowanie również sterydy. Uwaga: jeśli leczenie aft domowymi sposobami nie pomaga, wizyta u stomatologa lub lekarza rodzinnego jest niezbędna.

Stosowaliście na afty jakieś leki czy czekaliście aż same znikną?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZajady – przyczyny
Następny artykułJak zapobiegać powstawaniu aft?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here