Istnieją dwie formy jaskry z zamkniętym kątem przesączania- ostra i chroniczna. W formie ostrej jako dolegliwości podmiotowe występują nudności, wymioty, bóle głowy, a chory widzi jakby przez mgłę. Ponadto występują objawy przedmiotowe: oko jest czerwone i podrażnione, źrenica sztywna i szeroka, przymglona rogówka. W formie chronicznej mamy doczynienia z bólem oczu nad oczodołami, okresowe zamglenie widzenia i tzw. “koło tęczowe”. Z objawów przedmiotowych są dodatni wynik testu oświetlenia tęczówki, płytka przednia komora oka.

Objawy przedmiotowe nie są w stanie do wychwycenia przez pacjetna, a objawy podmiotowe nie są charakterystyczne. Dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne.

Podejrzewacie u siebie początki jaskry? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKaszaki – przyczyny powstawania
Następny artykułKompleks niższości – leczenie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here